Dnes je 06.08.2020, Svátek má Oldřiška, zítra Lada

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

O bydlení seniorů a potřebné péči

Publikováno: 5.10.19
Počet zobrazení: 413
Autor článku: Kateřina Třísková
Bydlení seniorů, kteří budou zanedlouho tvořit třetinu obyvatelstva České republiky, je problémem, který musí političtí představitelé urgentně řešit. Demografický vývoj jasně ukazuje, že v roce 2030 bude 12-15 % obyvatel starších 80 let. A ti budou potřebovat komplexní zdravotní a sociální péči. Právě proto se včera na konferenci Senior Housing v Senátu PČR sešli senátoři, zástupci veřejné správy a samosprávy i soukromých společností.

Klíčovou roli v tématu bydlení pro křehké seniory hrají a budou hrát dostatečné kapacity sociálních služeb. Do třiceti let se musí navýšit kapacita lůžek v sociálních službách ze současných 41 000 až na 90 000. Stát vyčlenil na investice do seniorského bydlení a pobytových služeb necelých 500 milionů korun, což je nedostačující. „Pomoc v budování nových lůžek poskytují i soukromé firmy. Privátní sektor nabízí formu spolupráce s kraji a obcemi jako investor, který má ve výstavbě a provozu domovů mnohaleté a mezinárodní zkušenosti. V tomto ohledu na sebe bere závazek investice do výstavby domova, což umožňuje městským samosprávám použít plánované finanční prostředky pro jiné účely,“ vysvětlila jedno z hlavních témat konference Věra Husáková, regionální ředitelka společnosti SeneCura, největšího soukromého provozovatele Domovů pro seniory a Domovů se zvláštním režimem, respektive center pro lidi s Alzheimerovou chorobou a demencí. V modelu součinnosti privátního a veřejného sektoru budou fungovat nová SeniorCentra SeneCura například v Telči, Žďáru nad Sázavou nebo Chotěboři.

Kromě spolupráce soukromého a veřejného sektoru, která se stále více prosazuje při realizaci
a financování nových zařízení nebo revitalizaci stávajících, byly dalšími důležitými tématy konference například možnosti samospráv v bydlení seniorů či zkušenosti s péčí o seniory v menších obcích. Přednášející kladli důraz zejména na setrvání seniorů doma, tedy ve svém přirozeném prostředí, pokud to jejich zdravotní stav dovoluje, přičemž senioři s Alzheimerem či demencí, jejichž počet rychle roste, již potřebují specializovanou péči v domovech se zvláštním režimem. Důležitým tématem byl také trend mezigenerační soudržnosti – zejména propojování domovů pro seniory
s dětmi a širokou veřejností. Takové možnosti již úspěšně nabízí některá SeniorCentra SeneCura, která v rámci svých domovů provozují dětské skupiny.

Mezi přednášejícími se představila například členka rady hl. města Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová, senátor a člen výboru Senátu Parlamentu ČR pro zdravotnictví a sociální politiku Jiří Vosecký, senátor a starosta obce Bolatice Herbert Pavera, Stanislava Gorecká ze Svazu měst a obcí nebo Jiří Klíma, ředitel odboru politiky bydlení MPSV.

Autor: Kateřina Třísková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: