Dnes je 27.09.2020, Svátek má Jonáš, zítra Václav

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Prototyp mechanické ruky z recyklovaného PETu

Publikováno: 15.01.20
Počet zobrazení: 414
  Autor článku: Kateřina Peterová
Výzkumná skupina PETMAT podporovaná Mattoni 1873 vytvořila technologií 3D tisku prototyp mechanické ruky. Ruka držící komunikátor Alexa* pomáhá ve Fakultní nemocnici Motol pacientům s poškozením míchy komunikovat s okolím.

Prototyp mechanické ruky je vyroben ze 100 % recyklovaného PETu a nese pracovní název Velexa (spojení názvu komunikátoru Alexa a jména konstruktéra ruky Jiřího Veleho). Byla vytištěna po dílech na 3D tiskárně a díky kulovému kloubu ji lze polohovat nad postelí pacienta.

Pilotní projekt spinální jednotky chce pomocí virtuálních asistentů Alexa zvýšit soběstačnost svých pacientů. Velexa umožňuje nepohyblivým pacientům komunikovat přes Alexu pomocí jednoduchých pokynů s personálem nemocnice, telefonovat či zapnout televizi.

„Nový projekt PETMATu ukázal další využití recyklovaného PETu v praxi. Rádi stojíme za projekty, které pomáhají lidem a zároveň využívají široké možnosti recyklace,“ komentuje generální ředitel společnosti Mattoni 1873 Alessandro Pasquale vývoj a uvedení Velexy do praxe.

Výhody recyklovaného PETu

Prvotní impuls umístit komunikátor Alexa na mechanickou ruku vzešel od Adama Ježka ze společnosti Deepview s.r.o., který zvažoval, jaký vhodný materiál na její výrobu použít. Znal projekt PETMAT, a tak použitím recyklovaného filamentu pro 3D tiskárnu propojil funkčnost a ekologii.
„Správnou funkci Velexy lze testovat a vylepšovat na 3D tiskárně průběžně. Jednotlivé díly mechanické ruky se mohou tisknout a vyměňovat ze dne na den, což je velké plus oproti jiným materiálům. Recyklovaný plast se také snadno čistí a dezinfikuje, a to je v nemocničním prostředí zásadní. Je lehký a přitom pevný, díky kulovému kloubu se dobře polohuje,“ říká ke spolupráci s PETMATem A. Ježek.

Autor: Kateřina Peterová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: