Dnes je 27.09.2020, Svátek má Jonáš, zítra Václav

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Šťastné a veselé v domovech pro seniory

Publikováno: 2.01.20
Počet zobrazení: 335
Autor článku: Kateřina Hanibalová
V SeniorCentrech SeneCura, domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem, ve kterých pečují
o seniory s demencí, se vždy s nadšením těší na příchod Vánoc. Součástí adventních dnů bývá společné pečení cukroví, zdobení vánočního stromečku a další kulturní aktivity.

Kromě dodržování tradic myslí SeneCura na svoje klienty i během celého roku, a to při svých speciálních programech jako je večeře při svíčkách nebo plnění ročního přání.

Klientům v SeniorCentrech chce personál domova co nejvíce přiblížit předchozí život, a to jak na denní bázi, tak v rámci významných událostí, tradic a svátků. Jednou ročně tak každému klientovi a jeho nejbližším připravují večeři při svíčkách. „To je jeden z našich nejoblíbenějších programů v domovech SeneCura. Pro naše klienty je častokrát návštěva restaurace a možnost rodinné večeře velmi obtížná či dokonce nemožná. Proto SeneCura zajistí luxusní restauraci s obsluhou a několikachodové menu přímo v domově. Společně s rodinou a přáteli, které si mohou pozvat, opět zažívají radost ze života,“ vysvětluje Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura.

Dalším významným dárkem, který seniory v domovech SeneCura těší, je plnění ročního přání. Personál domovů plní velká i malá přání svým klientům, aby se stále měli na něco těšit. „Klienti našeho SeniorCentra ve Štěrboholech, pan Vlastimil s paní Ludmilou, často vzpomínali na slavnou pražskou cukrárnu Myšák, do které chodili se svými rodiči. Cukrárna toho zažila od svého otevření v roce 1911 hodně, ale našli se lidé, kteří její slávu oprášili a Myšáka ve Vodičkově ulici znovu otevřeli. A tak jsme tam museli Vlastimila
s Ludmilou vzít, aby si zažili trochu té nostalgie. Věříme, že na tohle splněné přání budou ještě dlouho vzpomínat,“ vypráví ředitelka SeniorCentra Štěrboholy Kateřina Vokálová.

V rámci předvánočních aktivit probíhají v domovech SeneCura vždy intenzivní přípravy. V adventním období klienti vyrábějí vánoční dekorace, zdobí a rozsvěcují vánoční stromeček, zapalují svíčky na adventním věnci a pečou vánoční cukroví. Tyto činnosti trénují jemnou motoriku klientů a společné tvoření vytváří pohodovou a jedinečnou atmosféru. Nejen v tomto období senioři pravidelně tráví čas s dětmi z dětských skupin, mateřských nebo základních škol. Mezigenerační propojování klienty aktivizuje, zlepšuje jim náladu a dodává energii. Dětem zase boří předsudky vůči starým lidem, učí je respektu, úctě a vzájemné spolupráci.

Předvánoční období je také kreativní čas, proto se v SeniorCentrech konají různé události jako třeba vánoční jarmark, kde se za dobrovolný příspěvek nabízejí výrobky, které vznikly pod šikovnými rukami klientů. Těm je největší odměnou pocit, že jsou opět užiteční a potřební. V domovech SeneCura se v adventním období pořádají i další kulturní akce, a to zejména vánoční koncerty nebo společné zpívání koled.

Součástí pravé Štědrovečerní večeře je bramborový salát, který klienti domovů SeneCura s nadšením připravují nebo dokonce soutěží o ten nejlepší. Opět tím podporují svou fyzickou i duševní aktivitu a při společném vaření se pobaví a zavzpomínají na své rodinné tradice. Po společné sváteční večeři za tónů vánočních koled nechybí pod krásně nazdobeným stromečkem vánoční dárky, které přináší radost a kouzlí úsměvy na tvářích klientů domova.

SeneCura SeniorCentra nabízí sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem (zaměřený na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence). Po celé České republice najdete 15 domovů. Kromě zdravotní, ošetřovatelské a sociální péče poskytují širokou škálu doplňkových služeb i bohatý výběr volnočasových aktivit. Jejich posláním je, aby život seniora pokračoval dál i po příchodu do domova, byla mu poskytnuta kvalitní péče a zachována vysoká kvalita života. Cílem SeniorCenter SeneCura je stát se komunitními centry v daných lokalitách a maximálně podporovat a rozvíjet soužití klientů, jejich příbuzných, zaměstnanců SeneCura, dobrovolníků a veřejných orgánů.

Autor: Kateřina Hanibalová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: