Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Fuchsoviny II.

Publikováno: 3.02.20
Počet zobrazení: 421
Autor článku: Irena Fuchsová
Obyčejné ráno.

Popíšu vám, jaké úplně obyčejné kolínské ráno jsem prožila před pár dny, cestou na poštu u nádraží.
Stála jsem na autobusové zastávce a vidím na starém mostě mladého muže – alkoholika, o kterém jsem už psala v první knize Fuchsovin. „Udělám vám radost“, tak se jmenovala ta „jeho“ Fuchsovina.
Často se potkáváme, naposledy jsem s ním mluvila před měsícem, to mi nadšeně hlásil, že bude chodit sbírat brouky. Moc jsem tomu nevěřila.
„Vsadím se, že ti brouci v sobě mají alkohol, co? Budete ho z nich vymačkávat?“
Urazil se.
„Nenene! Žádný alkohol! To jsou brouci vzácní! A já je budu hledat.“ Hledač brouků teď pospíchal od mostu, a když mě uviděl, vesele si poskočil a já si řekla, stal se zázrak! Poprvé, co ho znám, je střízlivý! Jak je to možné?!
Brouci! Brouci ho odnaučili pít! Zázrak! Stal se zázrak!

Došel ke mně a rozjařeně mě vyvedl z omylu.
„Byl jsem na záchytce! Jdu ze záchytky!“ Vzdychla jsem si.
„Bože, dítě, a já myslela, že jste konečně přestal pít a…“ Smutně mě přerušil.
„Ale víte, co se mi stalo? Ztratil jsem brouky!“ Víc říct nestačil, protože mi přijel autobus.
Na poště jsem potřebovala něco doplnit na obálce, položila jsem ji tedy na šikmou desku stolku, která tam k těmto účelům je a hledala jsem v kabelce tužku. Obálka mi rychlostí blesku sjela na zem, pod nohy stojících zákazníků, což jsem mohla předpokládat. Některé tyhle šikmé desky totiž nemají na svém konci zarážku, takže ať na ně položíte, co chcete, sjede vám to na zem. A protože se na poště na tyto šikmé desky většinou pokládají obálky nebo složenky, stane se to, co mně, skoro každému. Mně se to stalo už několikrát… Prosím vás, Česká pošto, kdo vám tyhle šikmé desky navrhoval? Ten šikula, který sice nepřemýšlí, ale navrhuje, by si zasluhoval, aby jeho jméno bylo na každé šikmé desce! Dejte mu ho tam, prosím, ať víme, komu máme nadávat!

Stála jsem ve frontě se známou, říkala jsem jí, že jsem se rozhodla vstoupit do komunální politiky, a budu na podzim kandidovat za sdružení Změna pro Kolín, a že mi jeden člověk, když se to dozvěděl, „kamarádsky“ radil, abych to nedělala, že na to doplatím, a ona se usmála.
„Každý radí radši druhým, než aby začal u sebe a poradil sobě.“
Protože pracuje v poradně pro děti a mládež, prozradila jsem jí jeden ze svých návrhů na konkrétní změnu. V městském zpravodaji, který zdarma vychází každý měsíc a teoreticky se dostane do všech rodin, by měl být prostor, vyhrazený týraným dětem, týraným ženám i mužům a týraným starým lidem. Měly by tam být konkrétní případy, které pomoc potřebují a kontakt na toho, kdo jim co nejrychleji pomůže.
Známá souhlasila.

„Čím víc se o problému týrání bude psát, tím lépe. Každý by měl být informovaný, kde a u koho může v Kolíně hledat pomoc.“

A pak jsem jela autobusem do své pracovny v Kouřimské ulici. Autobus byl plný a mezi stojícími cestujícími stála i „moje“ paní pošťačka, nádherná, blonďatá ženská, která mi připomíná francouzské herečky. Táhla za sebou tašku na kolečkách a na rameni měla ještě jednu, obě plné pošty. Protahovala se mezi lidmi, aby se dostala ke dveřím, bylo vidět, že sotva drží rovnováhu, ale měli byste vidět, s jakou grácií to zvládala! Vystupovaly jsme u staré pojišťovny spolu a já jí řekla, že vypadá jako francouzská herečka, a kdyby ji dostal na půl hodiny do rukou vizážista, že by mohla být na titulní stránce těch nejlepších módních časopisů a ona zčervenala a byla ještě krásnější…

Autorka: Irena Fuchsová

Třicátá kniha Ireny Fuchsové (www.kdyz.cz), KDYŽ SVĚTLO PROJDE ŠPÍNOU, ZŮSTANE ČISTÉ, vyšla v červenci 2013. Je to román o dívce, která v osmnácti letech, v roce 1968, začala pracovat v kolínském divadle. Autorka stěžejní část románu, týkající se let 1968 až 1992, napsala podle svého deníku a text doprovodila fotografiemi ze svého života. Knihy Ireny Fuchsové si můžete za výhodnou cenu objednat na webu nakladatelství http://www.beskydyknihy.cz/ nebo přímo na tel.736 608 678.

http://fuchsova.blog.idnes.cz/

https://www.facebook.com/irena.fuchsova

http://www.palmknihy.cz/catalogsearch/result/?q=Irena+Fuchsov%C3%A1

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: