Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Fuchsoviny II.

Publikováno: 10.02.20
Počet zobrazení: 406
Autor článku: Irena Fuchsová
Snění o snu

Myslím, že občas sníme všichni. A někdy sníme i o snu.
Bylo mi asi čtyřicet, když se mi zdálo, jak běžím bosa v ranní trávě, která byla mokrá rosou. Byl to nádherný pocit! V patnácti letech jsem totiž byla na operaci s chodidlem a od té doby můžu chodit bosa jenom po špičce, musím nosit pořád podpatky a o utíkání se mi může opravdu jenom zdát. Od té doby sním neustále o tom, aby se mi stejný sen zdál ještě jednou, ale už se mi nikdy potom nezdál.
Možná, že ti, o kterých budu psát, měli také své snění o snu. Ale jejich snění se díky úsilí mnoha lidí, podařilo proměnit ve skutečnost. Ráda bych vám napsala o divadelní hře SNĚNÍ O SNU, kterou s nesmírnou pracovitostí a radostí nacvičili mí kamarádi, klienti kolínské Sociálně terapeutické dílny v Kouřimské ulici. Chodím sem často už několik let, i proto, že mám pracovnu dvacet metrů od nich. Když jsem tam začala chodit, většina klientů se na mě dívala nedůvěřivě, ale to se pomalu měnilo, a když tam přijdu teď, vítají mě všichni s úsměvem a Michal na mě haleká, Irenko, to je dost, žes přišla!
Ale tohle je nic proti tomu, jak se všichni změnili teď, co zkouší divadelní hru SNĚNÍ O SNU!
Přišla jsem se před měsícem podívat na zkoušku, zaťukala jsem na dveře dílny, která se změnila v divadelní zkušebnu, otevřela jsem, a asi dvacet mých kamarádů se na mě podívalo úplně stejně, jako se podívají herci v Činoherním klubu, když jim někdo nezvaný vleze na zkoušku! A tak jsem zůstala stát mezi dveřmi a pokorně se zeptala, jestli můžu dál.
„Kdo mě tu chce, ať zvedne ruku!“
Když se zvedly všechny ruce, šla jsem si spokojeně sednout a za chvíli jsem se stala svědkem zázraku!
Z mých kamarádů se stali sebevědomí herci, hraví a plní elánu! A jak svědomitě plnili všechno, co jim režisérka řekla! S jakou lehkostí! A s úsměvem! Divadlo je zázrak, řekla jsem po zkoušce vedoucí diakonie, Lídě Kratinové, která s nápadem nacvičit divadelní hru, přišla začátkem roku. Vznikl divadelní soubor DIDIKO (DIVADLO DIAKONIE KOLÍN) a divadelní úsilí podpořila kulturní komise města Kolína, částkou 25 000,- Kč a hlavně místostarosta pan Hoffman. Divadelní hru SNĚNÍ O SNU, na motivy hry Sen noci svatojánské, režírovala Bc. Veronika Kargerová a hraje v ní skoro celá diakonie.
Martina Oktábcová, Veronika Borecká, Jiří Boček, Michal Matyáš, Iva Kobyláková, Radek Šálek, Jana Bajerová, Kamila Mázlová, Jana Číhová, Josef Karafiát, Miloš Svoboda, Jára Beneš. Společně s nimi hráli ve hře i členové dramatického kroužku Veroniky Kargerové.
Byla jsem na premiéře. A jsem moudřejší o jednu zkušenost.
Až se příště uskuteční něco podobného, zajistím alespoň tři kameramany, kteří budou celou akci natáčet od začátku do konce.
Premiéra SNĚNÍ O SNU byl totiž neopakovatelný zážitek, který, bohužel, nikdo nenatáčel.

Autorka: Irena Fuchsová

Třicátá kniha Ireny Fuchsové (www.kdyz.cz), KDYŽ SVĚTLO PROJDE ŠPÍNOU, ZŮSTANE ČISTÉ, vyšla v červenci 2013. Je to román o dívce, která v osmnácti letech, v roce 1968, začala pracovat v kolínském divadle. Autorka stěžejní část románu, týkající se let 1968 až 1992, napsala podle svého deníku a text doprovodila fotografiemi ze svého života. Knihy Ireny Fuchsové si můžete za výhodnou cenu objednat na webu nakladatelství http://www.beskydyknihy.cz/ nebo přímo na tel.736 608 678.

http://fuchsova.blog.idnes.cz/

https://www.facebook.com/irena.fuchsova

http://www.palmknihy.cz/catalogsearch/result/?q=Irena+Fuchsov%C3%A1

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: