Dnes je 20.09.2020, Svátek má Oleg, zítra Matouš

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Přes čtyři miliardy korun

Publikováno: 7.04.20
Počet zobrazení: 355
Zdroj: ZPMV
vydala loni ZP MV ČR za léčbu onkologických nemocí.

Více než 56 tisícům lidí je v České republice každý rok diagnostikována rakovina.1 Toto onemocnění má mnoho podob a možnosti léčby některých z nich se postupně zdokonalují. Zlepšující se onkologická péče samozřejmě znamená i vyšší náklady. U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR loni poprvé překročila částka vydaná na léčbu bezmála dvaceti tisíc pacientů s rakovinou čtyři miliardy korun.

„Náklady pojišťovny na léčbu onkologických onemocnění každým rokem rostou, v minulém roce překročily čtyři miliardy korun. Meziročně tak vzrostly o 223 miliony korun. Jedním z důvodů vyšších nákladů na léčbu je medicínský pokrok a zlepšování léčebných postupů,“ vysvětluje Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR. Podle ní s tímto druhem onemocnění v ZP MV ČR léčí v současnosti 19 860 pacientů, o 680 více než před rokem. „Důvodem zvyšujícího se počtu nemocných mohou být zlepšující se preventivní vyšetření, při nichž se tyto nádory zachytí včas a je tudíž větší šance na jejich vyléčení,“ dodává Kadečková.

Lze rakovině předcházet?
Stejně jako u mnoha jiných nemocí je rakovina zapříčiněna různými faktory. Podle odborníků až ve třetině případů jí lze zabránit snížením rizikového chování a změnou stravovacích návyků a životního stylu. Redukce konzumace sladkých, slaných a tučných jídel, červeného masa, alkoholu a kouření, a naopak zvýšení příjmu zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva, jakož i pravidelná fyzická aktivita hrají v prevenci důležitou roli.2
Další třetinu případů rakoviny lze vyléčit právě díky včasnému diagnostikování.2 Pomocí preventivních vyšetření tak lze včasně zachytit například rakovinu kůže, prostaty, konečníku nebo tlustého střeva, rakovinu děložního čípku či prsu. ZP MV ČR umožňuje svým klientům na vyšetření, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění, čerpat příspěvek z fondu prevence až do výše 500 Kč, u dětí až do výše 1000 Kč.

Co je rakovina
Rakovina je onemocnění, ke kterému dochází, pokud ve skupině normálních buněk v těle dojde k nekontrolovanému abnormálnímu růstu, jenž vytváří útvar zvaný nádor. To platí o všech rakovinách kromě rakoviny krve – leukémie. Pokud se tyto nádory neléčí, šíří se do okolní zdravé tkáně nebo do dalších částí těla prostřednictvím krve nebo lymfatického systému. Nádory lze rozdělit na nezhoubné (benigní) a zhoubné (maligní). Právě buňky zhoubných nádorů se mohou oddělit od hlavního nádoru a šířit se do dalších částí těla procesem známým jako metastáze.2

Zdroj: ZPMV

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: