Dnes je 27.09.2020, Svátek má Jonáš, zítra Václav

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Během prázdnin přibývá úrazů chrupu

Publikováno: 24.07.20
Počet zobrazení: 309
Autorka článku: Lucie Herberová
Prázdniny přinášejí nejen zábavu a odpočinek, ale také zvýšené riziko úrazů vzniklých při sportech a letních radovánkách. Vedle tržných ran, pohmožděnin a zlomenin vedou úrazy zubů; nejohroženější skupinou jsou děti. Dětské zubní úrazy patří spolu s kazovými bolestmi také mezi nejčastější důvody k návštěvě stomatologa.

Trendem v terapii zubních úrazů je šetrnost
Léčebných postupů při ošetření úrazů chrupu mají v dnešní době stomatologové k dispozici již celou řadu, záleží především na druhu úrazu a věku dítěte. Cílem by však mělo být zachování živého zubu, nebo alespoň jeho udržení v ústech. „Co nejšetrnější řešení je třeba volit jak u dočasného, tak především u stálého dětského chrupu,“ říká MDDr. Tereza Musilová, stomatoložka z pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík, a upozorňuje: „Důležitým předpokladem pro úspěšné ošetření je ale čas, rodiče by proto dítě ke stomatologovi měli přivést co nejdříve.“

Nejohroženější skupinou jsou děti do 10 let
Podle zkušeností pražských stomatologů jsou zubními úrazy nejvíce ohroženy děti mezi prvním a druhým rokem života a dále pak ty na prvním stupni základních škol. Malé děti se učí chodit, což bývá často spojeno s pády, ty starší zase rozvíjejí své pohybové dovednosti při sportu, hrách v přírodě a dalších letních dobrodružstvích,“ vysvětluje MDDr. Musilová.

Možnosti léčby zubních úrazů jsou široké
Dětské úrazy zubů lze rozdělit na ty, kdy se v ústech zdánlivě nic nestalo, ale změny mohou nastat pod povrchem, a na ty, při nichž dojde k poškození či vypadnutí zubu. „Pokud dítě upadne na ústa a zub sice v ústech zůstane, ale s odstupem času změní zabarvení, je pravděpodobné, že došlo k poškození nervového a cévního svazku. Pozastavené krevní zásobení následně vyvolá ztmavnutí zubu. U zubu se také často objevuje váček způsobený infekcí, což může ohrozit správný vývoj stálého chrupu,“ varuje Tereza Musilová. Pokud se takovýto úraz přihodí dítěti kolem šestého až sedmého roku, kdy by zub brzy vypadl sám od sebe, je lepší jej vytrhnout. Další možností je odstranit infikovanou a odumřelou dřeň a zub vyčistit. „I dočasný zoubek se tak podaří zachovat. Tuto situaci na naší klinice řešíme docela často,“ říká zubní lékařka.

Zub lze ale zachránit i v případě, že dojde k jeho zlomení nebo úplnému vyražení – je však zásadní dorazit do ordinace zubního lékaře pokud možno okamžitě. Pokud je ulomená korunka (vrchní viditelná část zubu), doporučují stomatologové všechny kousky posbírat, když je vyražený celý zub, radí vložit jej do mléka nebo vlhkého ubrousku. „Buňky na povrchu částí zubu jsou živé ještě několik hodin po ulomení, a pokud pacient přijde včas, umí stomatolog takový zub vsadit zpět, nebo spojit odlomené části s pahýlem zubu tak, že rozdíl není patrný. Zub poté může sloužit i několik let,“ ubezpečuje doktorka Musilová.

Autor: Lucie Herberová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: