Dnes je 05.08.2020, Svátek má Kristián, zítra Oldřiška

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Proti žloutence se nechává očkovat čím dál více lidí

Publikováno: 7.07.20
Počet zobrazení: 273
Zdroj: ZPMV
Příspěvku na očkování loni využilo i 7900 klientů ZP MV ČR.

Virové hepatitidy představují jeden z nejzávažnějších celosvětových zdravotnických problémů. Přestože úzce souvisí s hygienou, vyskytují se i v rozvinutých zemích s vysokým hygienickým standardem. Virových hepatitid existuje několik typů, u nás se nejvíce vyskytují tři – typ A, B a C. Jednoduchou a účinnou prevencí hepatitid typů A a B je očkování. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na něj svým klientům přispívá.
„Klientům naší pojišťovny, kteří se nechají očkovat proti žloutence typu A nebo B, nabízíme příspěvek z fondu prevence až do výše 500 Kč pro dospělé a 1000 Kč pro děti. To se týká všech vakcín včetně kombinované vakcíny proti oběma typům,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR, a dodává: „O tento příspěvek je velký zájem a každým rokem roste. Loni si o něj zažádalo téměř 7900 našich klientů, jimž ZP MV ČR na očkování přispěla částkou přesahující 3,7 milionu korun.“

Vakcinace proti hepatitidě je dobrovolná a pacienti si ji hradí sami. Pouze děti narozené po roce 2001 se již plošně očkují proti hepatitidě B. Na trhu je dostupných několik vakcín, a to jak samostatné, tak kombinované, jež obsahují očkovací látky proti žloutence typu A i B. Očkovací schéma zahrnuje tři dávky. Druhá dávka se aplikuje měsíc po první, třetí za 6 měsíců po první dávce, poté je již člověk celoživotně chráněn.

Hepatitidy typu A, B a C
Žloutenka typu A, známá též jako nemoc špinavých rukou, se šíří fekálně-orální cestou, kontaminovanou vodou a potravinami. Typ B se nachází ve všech tělních tekutinách infekčního člověka. K přenosu viru proto může dojít při nechráněném pohlavním styku, ale také ve zdravotnických zařízeních, při manikúře, akupunktuře, tetování či piercingu. Hepatitida typu C se přenáší krví a šíří se hlavně mezi injekčními uživateli drog. Počet nemocných zejména tímto typem žloutenky celosvětově roste a také v České republice je podíl nakažených hepatitidou C největší. U tohoto typu však doposud neexistuje vakcína, která by zabránila dalšímu šíření.

Virové hepatitidy způsobují především infekce jaterní tkáně. Onemocnění žloutenkou se na počátku projevuje jako chřipka. Objeví se nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková slabost a teplota. V další fázi nemoci dojde ke zhoršení potíží, typické zežloutnutí kůže a sliznic ovšem nemusí být přítomné, a to zvláště u typu B. Nemoc může probíhat i zcela bez příznaků, tito lidé jsou pak pro své okolí infekční a šíří nemoc dál. Hepatitida typu B mívá těžší průběh i mnohem delší rekonvalescenci – může trvat i několik měsíců a někdy vést až k úmrtí. Typ C zase ve většině případů přechází do chronicity, během níž dochází k trvalému poškozování jaterních buněk.

Primární prevence
V prevenci všech typů hepatitid hraje velkou roli zodpovědné chování, jako je chráněný pohlavní styk či používání jednorázových jehel a rovněž důkladná osobní hygiena. Protože v exotických zemích je úroveň hygieny nízká, doporučuje se cestovatelům preventivní očkování a při stravování dodržování jednoduchého pravidla „převařit, upéct, oloupat“.

Zdroj: ZPMV

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: