Dnes je 29.09.2023, Svátek má Michal, zítra Jeroným

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Na co se zaměřit při výběru notebooku pro seniora?

Publikováno: 10.09.20
Počet zobrazení: 2079
Na co se zaměřit při výběru notebooku pro seniora? Autor článku: Michal Husák
Celosvětová pandemie koronaviru přinesla obrovský posun vy využívání výpočetní techniky, od používání klasického emailu až po videokonference.

Trendu se podle statistik přizpůsobuje i stále se zvyšující počet seniorů. Zatímco v roce 2012 používalo počítače a notebooky v Česku pouze 17 procent důchodců, o pět let později to už bylo více jak 33 procent. A současná pandemie toto číslo ještě zvýšila, stejně jako zájem o repasované notebooky.

Na co se ale zaměřit, když vybíráte notebook pro seniora? Co takový notebook potřebuje a co je naopak zbytečné? Přinášíme vám několik typů, které stojí za to zvážit, než notebook svým tatínkům, maminkám, dědečkům nebo babičkám pořídíte.

Podle čeho notebook vybrat

To, jaký notebook pořídíte, závisí na několika kritériích, o kterých je dobré popřemýšlet před vlastním nákupem. Zkuste si společně se seniory odpovědět na následující otázky:

  • Kolik finančních prostředků chtějí do pořízení notebooku investovat?
  • Jak často budou s notebookem pracovat?
  • Plánují být stále na jednom místě, nebo chtějí s notebookem cestovat?
  • Jakou práci budou na notebooku dělat? Proč si ho vlastně pořizují?
  • Jaké jsou jejich dosavadní zkušenosti s používáním notebooku?

Není nutné investovat do nejdražších nebo nových modelů. Pro potřeby seniorů může být dostačující notebook v cenové relaci do sedmi tisíc korun. Nebo můžete pořídit repasovaný notebook, například značky Dell. Další možností je nákup mininotebooku, který se dá pořídit už okolo pěti tisíc korun.

Při klasickém prohlížení webových stránek a několikadenní práci na notebooku není nutné nějaké extra výkonné zařízení s několika procesory nebo mnoha gigovou pamětí RAM. Bohatě dostačující bude například dvoujádrový procesor, harddisk o velikosti 128 GB a paměť RAM 2 GB.

Klíčová pro seniory bude možnost videokonference s rodinou, psaní emailů a dokumentů, pouštění filmů nebo sledování internetu. V takovém případě opravdu není nutné investovat do nových zařízení.

Typy notebooků

Nejrozšířenějším typem notebooku je klasický notebook s různě velkou obrazovkou. Senioři možná ocení větší úhlopříčku obrazovky umožňující nastavení většího textu. Praktická je i samostatná numerická klávesnice buď v samotném notebooku nebo externě připojená. To samé platí i pro myš, taktéž externě připojenou. U klasického notebooku senioři využijí i webovou kameru. Pro spojení s blízkými příbuznými je to jedna z velkých nutností a radostí zároveň. V neposlední řadě se ujistěte o integrovaných reproduktorech a jejich dostatečné hlasitosti. V případě potřeby se dají dokoupit i externí reproduktory nebo samostatná sluchátka.

Dalším typem notebooku je takzvaný mininotebook. Jedná se o levnější variantu klasického notebooku, která je ideální volbou při častém cestování a přenášení. Nevýhodou může být absence numerické klávesnice.

U obou variant můžete ušetřit až 70 procent nákladů, když pořídíte repasovaný notebook.

Autor: Michal Husák, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: