Dnes je 29.09.2023, Svátek má Michal, zítra Jeroným

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Knihy jako lék k překonání návalů stresu

Publikováno: 13.10.20
Počet zobrazení: 807
Autorka článku: Irena Novotná
Ve veřejném prostoru zaznělo, že v této napjaté době je dobré si číst knížky a možná, věnovat se svým blízkým a též koníčkům. Zamyšlení nad dobou kovidní i pokovidní.

Čtení knih není snadné, zvláště, když člověk neví, jakou si vybrat, aby ho zaujala a přinesla mu pěknou chvilku pro rozptýlení obav či v pocitech prázdnoty a chvilkového pocitu opuštěnosti. Ti, kteří dlouho neměli čas na čtení a svou mysl upírali k jiným záležitostem si těžko vybírají v tom obrovském světě knih, které se předvádějí v nabídkách nakladatelství. Knihy mají velkou konkurenci v televizním zpracování příběhů, v možnostech si vybrat na youtube.cz čtenou knihu příjemným hlasem našich herců jako mluvené slovo, což umožňuje současně naslouchat příběhu a dělat ještě jiné potřebné věci, třeba se pustit úklidu a věnovat se jiným aktivitám v domácnosti.

Stejně jako COVID má kniha tu moc změnit náš dosud stereotypní život a tu změnu překonat svým příběhem, nebo i ulehčit vnitřní pnutí z toho, že není něco v pořádku a jaké to bude mít důsledky v budoucnosti pro nás, pro naše děti, pro přátele a nejbližší příbuzné. Každý z nás to cítí téměř stejně a každý z nás se s tím podle svých schopností vypořádává. COVID, ať je to s ním tak nebo jinak, nás k něčemu vyzývá. Ten, kdo vyřkl tu větu a čtěte si knížku, se pokusil, ať chtěl nebo nechtěl o psychologický tah. Asi tak – obraťte svou mysl také na něco jiného, než na problém zvaný COVID, který uvolnil prostor pro aktivity, které jsme opomíjeli pro samou starost o práci, o rodinu, vlastní zdraví, o budoucnost, o udržení svého životního standardu.

Čtení je také umění převzít do naší mysli příběh ať je o čemkoli a přijmout ho. Proto čtení není snadné, není to jen o přebírání informací, ale též se oddat umění, které nám nabízí autor, který se oddal svému nápadu a ztvárnil ho do podoby literárního díla. Každý z nás má svůj příběh, v němž vystupuje celá řada lidí, které nás čas od času doprovázeli jako přátelé, kolegové, sousedé, prodavači v obchodech, úředníci a řada jiných lidí různých profesí. Pro nás jsou v přítomném čase minulostí, ale oni žijí v přítomnosti své osudy.

Až jednoho dne COVID zmizí jako problém a nevíme, za jak dlouhou dobu, otevře se nový prostor do kterého vejdeme s určitou zkušeností s kovidním příběhem, v němž jsme měli pocit, že více bral než dal a přijdou další změny, které nemusejí být příjemné, protože už nebude snadné navázat na předkovidní způsob života a možná, že je to tak dobře, pokud jsme povolní k vnitřní transcendenci.

V současné době se k situaci vyjadřují různí lidé a různými názory, z nichž některé probouzejí obavy, jiné zase jsou optimistické a mají svůj příběh, v němž vězí lidská zkušenost s utrpením, obavami, nejistotou až strachem.

Hrdinové příběhů, které se nabízejí v knížkách též prožívají ty lidské problémy a různým způsobem je řeší. Zatímco autor se snaží ty své postavy vytáhnout z momentální temnoty na světlo a určit jim budoucnost po překonání všech životních problémů, my v reálném životě musíme vyvinout všechny své vnitřní síly pro zatím nepředstavitelnou budoucnost v pokovidní době. Asi je důležité si vzít z přítomnosti do té budoucnosti to, co nám tato zvláštní doba přinesla a nepadat do tenat toho, co minulo. Reálný život je jedině ten, který se děje v přítomnosti, to ostatní jako minulost jsou vzpomínky a co je budoucností, je sen. Takže, čtěme knížky, vraťme se ke vlastní historické tradici čtenářů.

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: