Dnes je 17.04.2021, Svátek má Rudolf, zítra Valérie

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Co věděly už naše prababičky

Publikováno: 23.02.21
Počet zobrazení: 317
Autor: Andrea Vosádková
V kaštanech se skrývá léčivá síla!

Kaštany jsou známé nejen svými lesklými plody, z nichž si děti na podzim rády vyrábějí zvířátka. Už naši předci věděli, že jírovec maďal má také mnohé léčivé účinky. „Babky kořenářky“ vařily z květů čaje, z kůry odvary, z pupenů i ze semen ukrytých v ostnatém zeleném obalu pak vznikaly různé tinktury či masti… Účinná látka aescin má své místo v léčivých přípravcích dodnes.

Mohutná košatá koruna jírovce maďalu může dosahovat až třiceti metrů a stává se často ozdobou parků, poskytující stín před žhavým letním sluncem. S příchodem podzimu se pak pod žloutnoucími listy hromadí děti, sbírající lesklá kulatá semena, aby je zanesly do krmelců pro lesní zvěř, nebo z nich vyrobily nejrůznější figurky. Kaštan koňský neboli Aesculus hippocastanum je navíc užitečným spojencem v boji proti zdravotním neduhům. Své jméno dostal, protože se zprvu používal při léčbě koňského kašle – ukázalo se však, že má příznivý vliv i na lidské zdraví.

Blahodárné účinky aescinu
Jírovec maďal má pozitivní vliv zejména na cévy – léčí se s ním například hemoroidy, křečové žíly, zlepšuje prokrvení orgánů, ale zároveň také působí proti otokům, proto se využívá i po operacích či po úrazech. „Rovněž má protizánětlivý účinek, pomáhá při revmatoidní artritidě nebo osteoartritidě. Účinnou látkou, která je v kaštanu obsažena, je skupina tripertenů, jež se souhrnně označují jako aescin, někdy též escin,“ vysvětluje MUDr. Karel Metyš.

Když se aescin spojí s dalšími látkami…
Aescin je aktivní látka, která se dá užívat buď samostatně, anebo je ve farmacii také často kombinován s jinými účinnými léčivy. Třeba ve spojení s rutinem působí příznivě na cévní stěny, v kombinaci s glukosamin sulfátem (např. v přípravku GS Condro DIAMANT) zase prospívá bolavým kloubům. „Aescin totiž přispívá ke správnému krevnímu zásobení kloubních pouzder, vazů a šlach a přispívá tak k lepšímu fungování našich kloubů,“ dodává MUDr. Metyš.

Věděli jste, že…
…léčivých účinků kaštanu se využívalo už v 16. století?
…jírovec maďal se do Evropy rozšířil z Balkánu a severního Řecka?
…je možné si udělat i kaštanovou koupel? Stačí nasekané kaštany vyluhovat ve vroucí vodě a vývar nalít do vany. Pomáhá proti unaveným, oteklým a bolavým nohám a zlepšuje prokrvení.
…dříve si lidé dávali přes zimu kaštany pod polštář či matraci, aby je chránily před nachlazením, kašlem i bolestí hlavy, páteře a kloubů?
…dle pověr se věřilo, že kaštany jsou symbolem plodnosti? Ženy, které si přály miminko, je nosívaly v kapse.
…strom plodí poprvé ve věku 10–15 let?
…kmen má průměr dva metry a listy mohou být dlouhé až 25 cm?

Autor: Andrea Vosádková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: