Dnes je 17.04.2021, Svátek má Rudolf, zítra Valérie

Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Distribuce 7,5 milionu roušek pro lidi v nouzi

Publikováno: 11.03.21
Počet zobrazení: 248
Zdroj: MPSV
VV souvislosti s naléhavou situací způsobenou šířením onemocnění COVID-19 poskytne Česká republika bezplatně 7,5 milionu ochranných roušek osobám ohroženým chudobou či materiální deprivací. Roušky zajistí Správa státních hmotných rezerv, distribuci pak zajistí Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím potravinových bank a sociálních partnerů.

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví s účinností od dne 9. 11. 2020 nařizuje zaměstnancům zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem, poskytovatelů sociálních služeb poskytujícím odlehčovací služby v pobytové formě a poskytovatelů pečovatelské služby používat při kontaktu s uživateli sociálních služeb osobní ochranné pomůcky dýchacích cest přidělené zaměstnavatelem, a to minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Od 4. 11. 2020 bude v těchto službách probíhat pravidelné testování zaměstnanců i klientů antigenními testy. Dnes bylo navíc nařízení rozšířeno o služby osobní asistence, chráněné bydlení a týdenní stacionáře.

„Tyto služby pečují z velké části o seniory, a ty ohrožuje koronavirus nejvíce. Zajištění dostatečného množství těchto ochranných prostředků je společně s plošným testováním naprosto klíčové pro ochranu klientů a zaměstnanců daných služeb a pro udržení chodu těchto zařízení,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Z tohoto důvodu ministryně předložila vládě návrh, aby poskytovatelům sociálních služeb, kterých se mimořádné opatření týká, bylo ze Správy státních hmotných rezerv bezplatně poskytnuto 3 000 000 kusů respirátorů třídy FFP2. Ty budou určeny pro celkem 2 609 služeb s téměř 90 tisíci zaměstnanci. Uvedené množství dostatečně pokryje potřebu respirátorů FFP2 po dobu trvání nouzového stavu. Sociální služby se tak nemusí starat o nákup a zajištění ochranných pomůcek ze svých vlastních zdrojů.

Logistika osobních ochranných prostředků ze Správy státních hmotných rezerv bude zabezpečena Hasičským záchranným sborem. Distribuce pak bude zajištěna prostřednictvím krajských distribučních míst ve spolupráci se zřizovateli jednotlivých zařízení a služeb.

„Vím, že pro lidi s nízkými příjmy nejsou roušky či respirátor samozřejmostí. Na některá místa je teď ale bude nutné nosit. Dnes vláda schválila můj návrh a od zítra začneme posílat 7,5 milionu roušek a také množství respirátorů do potravinových bank. Ty fungují skvěle a zaslouží mé poděkování. Odtamtud půjdou pomůcky do organizací sociálních služeb,a ty je pak předají svým klientům. Vyzvednout je pro své potřebné občany budou moci i obce. Organizace a obce tak přesunou pomoc přesně k těm lidem, kteří ji potřebují,“ komentuje schválený návrh ministryně Maláčová.

Za účelem zmírnění dalšího rozšiřování výskytu onemocnění COVID-19 poskytne Správa státních hmotných rezerv 7,5 milionů ochranných roušek bezplatně pro občany v sociální tísni, kteří nemají dostatek finančních prostředků na základní potřeby, dále rodinám žijícím v azylových domech či na ubytovnách, rodinám ve vyloučených lokalitách, osobám ve finanční tísni nebo osobám bez domova žijícím na ulici či přespávajícím v noclehárnách.

Ministerstvo práce a sociálních věcí využije k distribuci roušek již osvědčený model cílené materiální pomoci osobám v nouzi. Distribuci k potřebným občanům zajistí
15 potravinových bank a přibližně 1000 sociálních partnerů jako jsou např. azylové domy, noclehárny, domovy na půl cesty, nízkoprahová denní centra apod. Rozvoz těchto osobních ochranných pomůcek zajistí Hasičský záchranný sbor.

Možnost odběru z potravinových bank budou mít i obce, které mohou zajistit distribuci pro ostatní potřebné občany – např. seniory, osamělé osoby v hmotné nouzi.

Předpokládá se distribuce v rozsahu jedno balení (50 ks roušek) na jednu osobu.

Zdroj: MPSV

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: