Dnes je 20.09.2021, Svátek má Oleg, zítra Matouš

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Klíšťata útočí!

Publikováno: 24.06.21
Počet zobrazení: 376
Zdroj: ZPMV
Ochrání vás repelenty, nejspolehlivější je však očkování .

S teplým počasím přichází i sezóna klíšťat. Ačkoliv je klíště drobný hmyz, dokáže člověku způsobit velké zdravotní problémy. Mezi nejčastější a nejznámější nemoci patří nebezpečná klíšťová encefalitida. U nás se klíšťatům bohužel daří nadmíru dobře, a proto je potřeba se před nimi v čase jejich největší aktivity, tedy od jara do podzimu, chránit.
Klíšťata se pohybují lezením po zemi a rostlinách a na svého hostitele obvykle čekají ve vysoké trávě. Nevyhneme se jim ani ve městských parcích, dostat je dokonce můžeme i z domácích mazlíčků, kteří si jej na srsti přinesou z procházky. Než se tedy vydáte do přírody, rozhodně nenechávejte nic náhodě a myslete na své zdraví. Bránit se proti tomuto obtížnému hmyzu je možné pomoci různých druhů repelentů. Nejúčinnější ochranou proti infekční nákaze ale zůstává očkování.
Podpora preventivního očkování
Nejčastějším onemocněním, které je přenášeno infikovaným klíštětem, je klíšťová encefalitida. Dokáže člověka vyřadit z pracovního a osobního života i na několik týdnů, a navíc může zanechat trvalé zdravotní následky. Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Proočkovanost proti ní je u nás stále velmi nízká a vakcína není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Některé pojišťovny proto nabízejí svým klientům příspěvek na očkování z Fondu prevence. „Všem našim pojištěncům doporučujeme, aby prevenci v případě klíšťové encefalitidy opravdu nepodceňovali, a máme za to, že nás vyslyšeli. Zájem o toto očkování je rok od roku vyšší. Loni jsme na něj klientům z Fondu prevence přispěli přes 24 milionů Kč, o čtyři miliony více než před pěti lety,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. „Protože si uvědomujeme, jak významné očkování v předcházení závažných chorob je, příspěvek na něj jsme letos zvýšili – dospělí mohou žádat až 1000 Kč, děti až 1 500 Kč.“
Schéma očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří vakcín a vzhledem k delšímu průběhu vakcinace, se s první dávkou doporučuje začít již v zimě. Jinak je ale vakcinace možná celoročně. Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučováno všem, ale hlavně lidem od středního věku výše, jelikož s věkem stoupá i závažnost onemocnění.
Repelenty – spolehlivá, ne však 100% ochrana
Než se tedy vydáte do přírody, rozhodně nenechávejte nic náhodě a myslete na své zdraví. Chránit se před klíšťaty lze i pomocí různých druhů repelentů. Ty se od sebe liší jak složením nebo koncentrací účinné látky, tak i způsobem aplikace. Ale bez ohledu na druh, všechny repelenty proti hmyzu v zemích Evropské unie prochází náročným procesem registrace a při dodržení pokynů pro aplikaci uvedených na etiketě se považují za zcela bezpečné.
Rozlišujeme především repelenty syntetické, přírodní nebo domácí. Nejběžnější účinnou složkou většiny syntetických repelentů je látka označovaná zkratkou DEET (diethyltoluamid). Používá již přes šedesát let a za tu dobu nebyly pozorovány žádné závažnější vedlejší účinky na člověka. DEET obsahuje rovněž většina repelentů určených pro děti od dvou měsíců. Jistou nevýhodou je jeho specifický zápach, jenž může někomu vadit. Navíc je určen k přímé aplikaci na kůži a může poškodit některé syntetické materiály, plast či sklo, pokud je nanesen na jejich povrch.
Stále více lidí jako ochranu před klíšťaty preferuje přírodní prostředky s obsahem esenciálních olejů rostlin. Proti klíšťatům fungují zejména směsí s obsahem terpenoidů. Jejich aroma hmyz odpuzuje. Terpenoidy obsahuje například citronová tráva, cedr, eukalyptus, levandule, máta nebo pelargónie. Přírodní repelenty mohou být pro člověka bezpečnější a bezpochyby jsou i ekologicky šetrnější. Nevýhodou je, že některé přírodní extrakty mohou dráždit pokožku a způsobovat alergické reakce. Většina těchto přírodních odpuzovačů navíc nebyla testována a nelze tedy zaručit jejich účinnost, ani se na ně stoprocentně spoléhat.

ZP MV ČR působí na českém trhu již devětadvacátým rokem a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Má smlouvy se všemi nejvýznamnějšími zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR. V současnosti má více než 1,3 milionu klientů. Jako jediná zdravotní pojišťovna v zemi je již tři roky za sebou držitelkou prestižního mezinárodního titulu Czech Superbrands. Nejnověji získala ocenění Finančně nejzdravější zdravotní pojišťovna v zemi pro rok 2020. Jako první zdravotní pojišťovna v ČR komunikuje s klienty i prostřednictvím podcastů s názvem „Zdraví v kostce“. Věnuje se v nich aktuálním tématům ze zdravotnictví a otázkám prevence.

Zdroj: ZPMV

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: