Dnes je 20.05.2022, Svátek má Zbyšek, zítra Monika

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Několik receptů pro podzimní neduhy Seriál o zdraví č. 2.

Publikováno: 5.11.21
Počet zobrazení: 484

kytkaretroTak tu máme podzimní dny a rozhodně nemusí být chmurné. Můžeme se rozptylovat sestavováním plánu na ozdravování či zahánění příznaků nepříjemných pocitů.

Třeba  bavit se  změnami, které nám udělají radost jako myšlenka, že všechno má své kouzlo, když to tak chceme přijmout, i deštivý den, který přináší takové zvláštní vůně, třeba z bylinkových kůr, a my si můžeme takové pocity zvláštnosti  tohoto období různými maličkostmi.

CO SI POČÍT A RÝMOU. INHALACE.

Účinné a doporučené inhalace  s heřmánkovým květem a šalvějovým listem a blahovičníkovou silicí můžeme provádět v domácím prostředí a můžeme rýmu včas zastavit a ochránit se před nepříjemnými následky už v raném stadiu. Musíme být opatrní jako při všem, co obnáší domácí léčení.

Na inhalaci dáme do misky s jedním litrem horké vody 1 polévkovou lžíci heřmánkového květu, 1 lžíci šalvějového listu a 10 kapek blahovičníkové (eukalyptové silice. Potom si zakryjeme hlavu a horní část těla  a hlavu si zakryjeme velkým plátnem (prostěradlem) a 10 minut vdechujeme páry střídavě nosem a ústy, Hlavu nedáváme blízko k vodě, abychom se neopařili. Po inhalaci zůstaneme v teplé místnosti a vyhýbáme se průvanu.

ČAJE PŘI ONEMOCNĚNÍ Z NACHLAZENÍ.

List máty peprné.

2 necelé polévkové lžíce listu máty peprné přelijeme ½ litrem vroucí vod a necháme přikryté 10 minut vyluhovat a scedíme a pijeme několik šálků za den.

Heřmánkový květ a tymiánová nať.

3 čajové lžičky heřmánkového větu a 1 čajovou lžičku tymiánové natě přelijeme ½ l vroucí vody, necháme přikryté 10 minut vyluhovat a scedíme. Pijeme několik šálků za den.

Čaj z vrbové kůry

Někdy se setkáme  s doporučením léčit se vrbovou kůrou, ale třeba vědět, jak si takový doporučený čaj připravíme. 1 čajovou lžičku rozmělněné vrbové kůry přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 20 minut vyluhovat a scedíme. Při akutních bolestech pijeme 5-9 šálků za den.

POTNÍ KŮRA.

Lipový květ.

K potní kůře  patří potopudný čaj z lipového  květu.

Příprava čaje: 2 čajové lžičky lipového květu přelijeme ½ l vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a pijeme co nejteplejší, a sice několikrát denně.

Bezový květ

Příprava čaje: 2 čajové lžičky bezového květu přelijeme 1 šálkem vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat, scedíme a pijeme co nejteplejší několikrát denně.

ČAJE PROTI DRÁŽDIVÉMU KAŠLI

List jitrocele kopinatého.

Příprava čaje (výluh za studena): 2 čajové lžičky listu jitrocele kopinatého dáme do 1 šálku studené vody, necháme 1 – 2 hodiny vyluhovat, scedíme a mírně ohřejeme. Někokrát denně kloktáme nebo pijeme po doušcích.

Diviznový květ.

1 polévkovou lžíci nadrobno nařezaného květu divizny velkokvěté přelijeme šálkem, vroucí vody nebo studené vody a  přivedeme k varu. V obou případech necháme 10 – 15 minut vyluhovat a scedíme. Několikrát denně vypijeme po 1 šálku.

ČAJE PROTI KAŠLI S ODKAŠLÁVÁNÍM.

Příprava čaje: 1 až 2 lžičky fenyklového medu rozpustíme v 1 šálku horké vody. Pijeme několikrát denně po 1 šálku.

Fenyklový med.

10 g čerstvě rozšrotovaných fenyklových plodů rozmícháme ve 100 g včelího medu a 10 dnů necháme stár.

Zdroj: Johannes Gottfried Mayer. Bernhard Uebleke, páter Kilian Saum. Bylinky z klášterní lékárny. Praha: Knižní klub. 2004. 432 s.ISBN 80-242-1099-1

Autorka. Irena Novotná.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: