Dnes je 20.05.2022, Svátek má Zbyšek, zítra Monika

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Příprava na zdravotní půst Kapitola 1.

Publikováno: 3.11.21
Počet zobrazení: 493

kytkaretroV úvodní kapitole našeho seriálu jsem se zmínila o postním programu. Milé  babičky a milí dědečkové, neobávejte se, že v našem programu, budeme hladovět. Budeme se opatrovat a léčit a těle a duši ze všech škodlivých potravin, a pití.

Před několika lety jsem uveřejňovala na 3V články o galenikách a recepty na bylinné čaje a různé jiné informace o jemné medicíně. Měly k mé radosti ohlas a já si myslím, že bychom v tom mohli pokračovat v těchto dobách Coronaviru, které nás netěší. Můžeme však svým programem udržet tělo i duši ve formě a poznávat další poklady ke stravování a užívání léčivek pro zdraví tělesné a duševní.

1.1.Galenika – zábaly a obklady. Víte, že používání léčivých obkladů patří mezi prastaré léčebné metody? Byly zapsány klínovým starobabylonským písmem a Řekové, naši kulturní předchůdci měli svého lékaře Hippokrata, popsal účinky tepla a vody. Spolu se solí  a horké vodní páry. Vincenz Prieznitz založil svou vlastní metodu a požíval k léčení aplikaci studené vody a Sebastian Kneipp, zakladatel hydrotepie a fototerapie je tvůrcem zábalů.

1.2. Výklad pojmů.

Obklady jsou označovány podle částí těla (látkový obklad a podle účinné látky – rašelinový a bahenní U klasického zábalu se kolem se kolem celého těla omotává jedna nebo více látek, resp. vrstev. Rozlišujeme částečné zábaly a celotělové zábaly. V našich článcích v tomto seriálu se budeme učit o obkladech a zábalech s hojivými přísadami.

Kataplasma jsou typické kašovité obklady nebo pasty z rostlinných produktů nebo léčivé zeminy. Kaše je v zabalené látce přikládána na tělo.

1.3 jak působí léčivé látky,

„Léčivé a další přidávané látky jsou používané k zábalům a působí jednak svým obsahem a také schopnostmi uchovávat termické podněty nebo chlad a pomalu předávat do organismu. Z fyzikálních účinků tepla a chladu dochází k ovlivnění prokrvení kůže. Na zábaly jsou dobré dětské pleny a froté ručníky nebo též flanel. Pro naše účely se budeme zabývat jaterním zábalem, který je součástí postního programu.

Příklad. Jaterní zábal:

Zábal s obsahovými látkami řebříčku patří mezi simulanty jaterní činnosti, což je důležité při půstu a dietách. Zábal podporuje látkovou výměnu a trávicí činnost a tím působí detoxikačně a má posilující účinky pro tělo.  Proč jaterní zábal? Jaterní zábal s řebříčkem pomáhá při postní kúře a při pomalém trávení a zácpě, při celkové vyčerpanosti a při menstruačních potížích.

Nejprve uvaříme konvičku řebříčkového čaje (1polévkovou lžíci řebříčkové nati přelijeme 300 ml horké vody a necháme 5 až 7 minut vyluhovat). Tento zábal se nedoporučuje aplikovat při akutních onemocněních nebo zánětech jater nebo nejasných, akutních břišních bolestech, při alergických reakcích na řebříček nebo v případě, že je nutné spíše chladit. Zábal se dává co nejteplejší a pro kojence a malé děti se nedoporučuje.

Obklady a zábaly praktikujeme se znalostí aktuálního zdravotního stavu svého nebo ošetřované osoby a se souhlasem ošetřujícího lékaře.  Naše články o Jemné medicíně mají pouze informativní charakter. Při nejasnosti je třeba konzultovat vhodnost použití přírodních prostředků a fytoterapeutem nebo ošetřujícím lékařem, nebo lékárníkem.

1.4 Program pro odlehčení zdravotním půstem

Lidé, kteří se rozhodnou pro zdravotní půst a provádějí jej pravidelně, hovoří o něm jako o odlehčujícím. Nejde jen o snižování váhy, ale o přeladění celého organismu včetně imunitního systémů. Proto hraje odlehčující půst velkou roli v léčení zánětlivých  a alergických onemocnění.

Při delším půstu je důležitý lékařský dohled. Je nutný opatrný přechod na normální stravu, aby nebyla přetěžována střeva. Každopádně  je účelné se nepouštět  do prvních postních kůr na vlastní pěst, ale svěřit se jeho odborného vedením mimo navyklého prostředí.

Nejdůležitější pravidla zdravého života

  1. dostatek spánku – 7-8 hod. v pevných časech
  2. dostatek pohybu, nejméně 2 x týdne se zapotit, několikrát denně chodit a protahovat se.
  3. Zdravá strava odpovídající zažívání jedince, převážně lehká.
  4. Dostatečné pití  až 2 litry denně-
  5. Plánovat zdravotní kůry a zdravotní dny na jaro a na podzim.
  6. Zajistit si klid vypuštěním televize a radia
  7. získat klid pro meditaci-i s vedením. A čtěte dobré knihy.
  8. Najděte si čas pro komunikaci s přáteli či bližními.

Zdroje k textu.

Johanes Gottfried Mayer, Bernard Uebleke a páter Kilian Saum. Bylinky z klášterní lékárny.

Michael Castleman. Velká kniha léčivých rostlin. Více než 199 léčivých rostlin. Přesné receptury pro  úspěšné domácí použití.

Příště – o bylinkových čajích k léčení  podzimních neduhů a několik receptů.

Autorka Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: