Dnes je 20.05.2022, Svátek má Zbyšek, zítra Monika

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Rostliny s léčivými účinky. Seriál o zdraví č. 3

Publikováno: 7.11.21
Počet zobrazení: 511

kytkaretroListovala jsem v objemných knihách a uvažovala jsem, jaké informace o rostlinách jsou nejdůležitější pro účely našeho seriálu o zdraví s tím vědomím, že mnoho takových publikacích jsou kromě antikvariátů nedosažitelné. Vybrala jsem si Pupalku dvouletou.

Tento článek má pouze informativní charakter. Je třeba se radit s lékařem nebo fytoterapeutem.

Povídání o rostlině, která překypuje léčivými účinky. Užívané části této rostliny jsou její semena. Pupalka dvouletá  byla až do 80 let 20. století téměř neznámá až do doby, kdy vědci objevili esenciální mastnou kyselinu v silici izolované  ze semen pupalky, a od té doby se stala pupalka předmětem mnoha výzkumů.

Semena pupalky dvouleté obsahují vysokou koncentraci oleje, který je v rostlinách velmi vzácný: kyselina gama-linoleová, což je esenciální mastná kyselina nezbytná pro zdraví. Tato látka se účastní tvorby prostaglandinu, který je nezbytný pro správnou činnost mnoha funkcí těla. Zároveň má protizánětlivé složky, které pomáhají regulovat látkovou výměnu.  Tělo si neumí samo tuto mastnou kyselinu vyrobit a musí ji přijímat v potravě. Ryby, hlavně ty žijící ve studené vodě jako například losos – obsahují mastné kyseliny, zejména ty 3 omega- Kyselina gama-linolenová obsažená v oleji ze semen pupalky dvouleté podstatně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Pupalkový olej se k dostání v lékárnách i obchodech se zdravou výživou. Není vhodný pro děti mladších dvou let. Nežádoucí účinky se mohou dostavit ve formě alergie a mírného podráždění žaludku. K léčbě je nejvhodnější tinktura. Když se dívám na nutriční ložení některých potravin, tak když obsahují 3 omega zařadím si je do jídelníčku.

Rozmarýna lékařská. Chutný konzervační prostředek.

Naši předkové objevili, že Rozmarýna dokáže konzervovat maso Rozmarýna i její silice obsahují velmi silné antioxidanty. Konzervační schopnosti rozmarýny se vyrovnají i v současnosti často užívaným konzervačním prostředkům BHA a BHT. Konzervační účinky rozmarýny zabraňuje rozkládání jídla. Můžete si ji rozdrtit a přidat třeba do bramborového salátu nebo do tuňáku. Zkrátka Rozmarýna je považována od dávných dob za koření. Není vhodná pro těhotné ženy. Rozhodně nesmíme její množství v potravinách přehánět, a to platí pro všechny rostliny, které považujeme za koření. Rozmarýnu, a to určitě víte, lze pěstovat v domácích podmínkách. Její lístky uvolňují příjemnou vůni. Kdybyste chtěli rozmarýnu užívat jako léčivou bylinu, pak je třeba kontaktovat svého lékaře nebo fytoterapeuta.

Řebříček obecný. Bylinný obvaz.

Lidé rádi sbírají řebříček a přidávají ho usušený ve stonkách do podzimních kytic na ozdobu a provonění místnosti.

Řebříček obsahuje mnoho látek, jejichž účinky potvrzují jeho tradiční využití k léčbě ran. Dvě z ních  - Achillerin a achillein urychlují srážení krve. Několik dalších – azulen, kamfor, chamazulen, eugelon, mentol, quercetin, rutin a kyselina salicylové má protizánětlivé účinky.

Jaké je rozumné využití řebříčku?

Co platí pro předchozí bylinky, platí i pro řebříček – užívat jen po předchozí poradě s lékařem nebo fytoterapeutem. Mohou nastat alergické reakce nebo průjem.

Senna. Velmi silné přírodní projímadlo.

Někteří lidé se domnívají, že užíváním senny mohou urychlit své úsilí k hubnutí, aniž se poradí s lékárníkem nebo lékařem či fytoterapeutem. Samozřejmě, že zácpa není nic příjemného a v lékárně mohou nabízet účinné sirupy, které dokážou tento problém odstranit. Podobně jako aloe, řešetlák a krušina i sena obsahuje antrachinony, látky, které stimulují peristaltiku střev. Velké dávky senny způsobují průjem, nevolnost a křeče s vysokou pravděpodobností dehydratace. Citlivějším lidem by mohla senna způsobit vyrážku.

Na laxativa by měli být lidé opatrní, hlavně ti, kteří mají chronické potíže, s trávicím ústrojím. Pokud se zácpa dostaví, je nejlepší se poradit s lékařem, který umí vybrat vhodný prostředek, třeba jako síran hořečnatý, (epsomská sůl), kterou rozředí vhodně lékárník a poučí vás o užívání.

Šalvěj lékařská, bylinka pro moudré.

Šalvěj obsahuje třísloviny se stahujícím účinkem, a využíváme při léčbě aftů. Její léčivé účinky  se doporučují ke kloktání při bolestech krku nebo při angíně a  při krvácivých dásní. Léčebné dávky při otoku rtů je dobré užívat podle rady lékaře.

Bylinky nejsou tak nevinné, jak se lidé domnívají a pokud se pro ně rozhodnou, tak jedině s poradou odborníka. Dokonce mohou negativně zapůsobit vůči lékům, zřejmě těch na ředění krve, a v tomto případě musíme být velmi opatrní, pokud užíváme warfarin.

Příště: Recepty pro podzimní kuchyň.

Zdroj: Castelman, Michael. Velká kniha léčivých rostlin. Klasický průvodce představující nejúčinnější – časem i vědou prověřená přírodní léčiva. ISBN 80-7249-166-6

Autorka: Irena Novotná

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: