Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

V horách na Slovensku začínají padat laviny

Publikováno: 15.11.06
Počet zobrazení: 3846

V horách na Slovensku začínají padat laviny, jejich návštěvníci by se proto měli chovat opatrně. Pravděpodobně první lavina této zimní sezony spadla v těchto dnech v Žiarské dolině v Západních Tatrách. Na svých internetových stránkách o tom informovala Horská záchranná služba.


Zvýšené lavinové nebezpečí, třetí stupeň z pěti, hrozí kromě Západních Tater i ve Vysokých Tatrách a v menší míře i ve Velké a Malé Fatře. Kvůli oteplení je podle informací horské služby možný samovolný sesuv malých a středně velkých lavin z vlhkého sněhu ve strmých žlabech a na travnatých svazích.

Horští záchranáři upozorňují, že podmínky ke sportování ve vysokohorském terénu nejsou vhodné. V Malé a Velké Fatře leží nyní asi třiceticentimetrová vrstva sněhu, v Tatrách až o 90 centimetrů vyšší. Na úrovni lesa je sníh vlhký až mokrý, ve vyšších polohách se vlivem silného větru vytvořily závěje.

Záchranáři turistům připomínají, aby se na horách chovali zodpovědně i proto, že se od letošního července za výjezdy horské služby na Slovensku platí. Zástupci zájmového sdružení lanovek a vleků Lavex nedávno upozornili, že pokud budou sportovci lyžovat na vyznačených sjezdovkách, nemusí se speciálně připojistit pro případ úrazu.

Provozovatel střediska totiž údajně musí zabezpečit zraněnému návštěvníkovi ošetření a dopravit ho do zdravotnického zařízení, kde mu poskytnou lékařskou péči na základě zdravotního pojištění. Pokud se však lyžař zraní mimo vyznačenou sjezdovku, bude si prý muset za případný zásah horské služby zaplatit.

Od začátku roku ve slovenských horách zahynulo deset lidí, z toho tři Poláci. Loni to bylo 24 osob a o rok dříve 29. Oběti většinou pocházeli ze Slovenska a České republiky.

Zdroj: Internet: Autor – ČTK – 07.11.2006

Důchodce, senior, penzista a zdraví
Důchodci, senioři, penzisté a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: