Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Oblíbenou hrou je puzzle

Publikováno: 24.01.08
Počet zobrazení: 9210

Ravensburger cítí příležitost u starších generací, proto se objevují hry typu Vzpomínáte na 60. léta? Trénujte svou paměť a zavzpomínejte na šedesátá léta, hlásají německé přebaly společenských her, které vznikají v poličském závodu firmy Ravensburger Karton. Principem hry obvykle bývá chronologicky seřadit významné světové události v daném desetiletí. Firma už vyrábí mutace také pro padesátá a sedmdesátá léta.

˝Orientujeme se stále víc na hračky pro starší generace, i když na ně přímo nepíšeme 50+ nebo 60+,˝ říká s úsměvem Peter Neff (41), jednatel společnosti Ravensburger Karton. Ta pro pátého největšího evropského ˝hračkáře˝, rodinnou firmu Ravensburger, vyrábí přibližně polovinu z celé produkce. Zbytek vzniká v Německu.

Na trhu je těsno, úřadují počítačové hry Ravensburger Spieleverlag, jejž stále vlastní rodina Maierů a letos oslaví 125 let od svého založení, se stal synonymem pro puzzle a stolní kartonové hry. Momentálně má v nabídce i puzzle s více než osmnácti tisíci dílky.
Podle Neffa trh s klasickými hračkami a stolními hrami neroste, naopak se o peníze dětí a rodičů firmy tvrdě přetahují s počítačovým průmyslem, který láká hlavně mladé. Celosvětově se hraje o více než devadesát miliard dolarů.
Hračkáři se tak logicky snaží obracet na starší generace a hračky ˝pro důchodce˝ nabírají v portfoliu jejich výrobků na důležitosti.
˝Sílí segment kreativních hraček, jež se dají využít také pro stále se zvětšující skupinu seniorů,˝ říká druhý jednatel tuzemské továrny, Marcel Hlouš (57), který je odpovědný za výrobu. Firma má od loňska v nově postavené hale delší linky, které jí umožňují vyrábět složitější hry.

Vedle různých logických nebo znalostních her na trénování mozku je zájem také například o soupravy na domácí výrobu svíček nebo malování obrazů. Díky přiloženým barvám a přesnému návodu si každý může doma namalovat třeba oblíbený obraz slavného malíře.

Tuzemský Ravensburger letos investuje do laboratoře. Ročně v Poličce vznikne třicet milionů kusů různých her. Loni jsme zvýšili produkci o čtvrtinu,˝ říká Hlouš. Původní společnost Tofa Polička převzala německá skupina Ravensburger v roce 1997.
Od té doby se zdesetinásobily její tržby a letos by mohly atakovat miliardu korun. Dnes zaměstnává přes čtyři sta pracovníků, převážně žen.
Ravensburger do poličského závodu letos opět investuje. ˝Připravujeme chemickou a fyzikální laboratoř,˝ říká jednatel Peter Neff. Podle něj by laboratoř zkoumající vlastnosti dodávaných materiálů a výsledných výrobků měla být v provozu v létě. ˝V naší branži se vše točí kolem kvality, každý se bojí o dobré jméno,˝ říká Neff. Naráží tak na problémy, který měl s výrobky z Číny například Mattel.
Ravensburger se snaží dodávky dílů a materiálů z Asie omezovat, v Česku kvůli tomu otevřel vlastní lisovnu plastů. ˝Jde o čas i dopravní náklady. My výrobu plánujeme po dnech, ale z Hongkongu do Poličky jede kontejner šest týdnů, ˝ dodává Hlouš.

Ravensburger v ČR
Marcel Hlouš (vlevo) a Peter Neff, jednatelé výrobního závodu Ravensburger Karton v Poličce. Pátá největší evropská hračkářská skupina vyrábí v Česku přibližně polovinu svých stolních her a skládaček puzzle. Loni česká dcera utržila přibližně 800 milionů korun, letos by tržby měly atakovat miliardu. Hlouš pracoval už pro původní firmu Tofa Polička, kterou Ravensburger koupil v roce 1997. Němec Neff přišel původně rozjet novou výrobu, ale už v Poličce zůstal. Odpovídá za logistiku.

A pro milovníky i začátečníky nabízíme odkaz ke skládání puzzle online na Vašem počítači. Klikněte zde a otevře se Vám stránka, na které si můžete vybrat motiv skládačky i její obtížnost. Pro hru je nutno mít nainstalovanou Javu (pokud nemáte, měla by se Vám instalace nabídnout) a v případě pomalého připojení si počkáte na naštení stránky možná trošičku lépe. Zahrajete si a dostanete se do síně slávy?

Zdroj: MFDNES archiv – autor: Jaroslav Mašek, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: