Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Oblíbenou hrou je puzzle

Publikováno: 24.01.08
Počet zobrazení: 11221

Ravensburger cítí příležitost u starších generací, proto se objevují hry typu Vzpomínáte na 60. léta? Trénujte svou paměť a zavzpomínejte na šedesátá léta, hlásají německé přebaly společenských her, které vznikají v poličském závodu firmy Ravensburger Karton. Principem hry obvykle bývá chronologicky seřadit významné světové události v daném desetiletí. Firma už vyrábí mutace také pro padesátá a sedmdesátá léta.

˝Orientujeme se stále víc na hračky pro starší generace, i když na ně přímo nepíšeme 50+ nebo 60+,˝ říká s úsměvem Peter Neff (41), jednatel společnosti Ravensburger Karton. Ta pro pátého největšího evropského ˝hračkáře˝, rodinnou firmu Ravensburger, vyrábí přibližně polovinu z celé produkce. Zbytek vzniká v Německu.

Na trhu je těsno, úřadují počítačové hry Ravensburger Spieleverlag, jejž stále vlastní rodina Maierů a letos oslaví 125 let od svého založení, se stal synonymem pro puzzle a stolní kartonové hry. Momentálně má v nabídce i puzzle s více než osmnácti tisíci dílky.
Podle Neffa trh s klasickými hračkami a stolními hrami neroste, naopak se o peníze dětí a rodičů firmy tvrdě přetahují s počítačovým průmyslem, který láká hlavně mladé. Celosvětově se hraje o více než devadesát miliard dolarů.
Hračkáři se tak logicky snaží obracet na starší generace a hračky ˝pro důchodce˝ nabírají v portfoliu jejich výrobků na důležitosti.
˝Sílí segment kreativních hraček, jež se dají využít také pro stále se zvětšující skupinu seniorů,˝ říká druhý jednatel tuzemské továrny, Marcel Hlouš (57), který je odpovědný za výrobu. Firma má od loňska v nově postavené hale delší linky, které jí umožňují vyrábět složitější hry.

Vedle různých logických nebo znalostních her na trénování mozku je zájem také například o soupravy na domácí výrobu svíček nebo malování obrazů. Díky přiloženým barvám a přesnému návodu si každý může doma namalovat třeba oblíbený obraz slavného malíře.

Tuzemský Ravensburger letos investuje do laboratoře. Ročně v Poličce vznikne třicet milionů kusů různých her. Loni jsme zvýšili produkci o čtvrtinu,˝ říká Hlouš. Původní společnost Tofa Polička převzala německá skupina Ravensburger v roce 1997.
Od té doby se zdesetinásobily její tržby a letos by mohly atakovat miliardu korun. Dnes zaměstnává přes čtyři sta pracovníků, převážně žen.
Ravensburger do poličského závodu letos opět investuje. ˝Připravujeme chemickou a fyzikální laboratoř,˝ říká jednatel Peter Neff. Podle něj by laboratoř zkoumající vlastnosti dodávaných materiálů a výsledných výrobků měla být v provozu v létě. ˝V naší branži se vše točí kolem kvality, každý se bojí o dobré jméno,˝ říká Neff. Naráží tak na problémy, který měl s výrobky z Číny například Mattel.
Ravensburger se snaží dodávky dílů a materiálů z Asie omezovat, v Česku kvůli tomu otevřel vlastní lisovnu plastů. ˝Jde o čas i dopravní náklady. My výrobu plánujeme po dnech, ale z Hongkongu do Poličky jede kontejner šest týdnů, ˝ dodává Hlouš.

Ravensburger v ČR
Marcel Hlouš (vlevo) a Peter Neff, jednatelé výrobního závodu Ravensburger Karton v Poličce. Pátá největší evropská hračkářská skupina vyrábí v Česku přibližně polovinu svých stolních her a skládaček puzzle. Loni česká dcera utržila přibližně 800 milionů korun, letos by tržby měly atakovat miliardu. Hlouš pracoval už pro původní firmu Tofa Polička, kterou Ravensburger koupil v roce 1997. Němec Neff přišel původně rozjet novou výrobu, ale už v Poličce zůstal. Odpovídá za logistiku.

A pro milovníky i začátečníky nabízíme odkaz ke skládání puzzle online na Vašem počítači. Klikněte zde a otevře se Vám stránka, na které si můžete vybrat motiv skládačky i její obtížnost. Pro hru je nutno mít nainstalovanou Javu (pokud nemáte, měla by se Vám instalace nabídnout) a v případě pomalého připojení si počkáte na naštení stránky možná trošičku lépe. Zahrajete si a dostanete se do síně slávy?

Zdroj: MFDNES archiv – autor: Jaroslav Mašek, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: