Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Přílišná délka spánku může škodit zdraví

Publikováno: 15.09.08
Počet zobrazení: 6181


      Autor článku: Meditorial
Potřeba spánku je u každého jedince zcela individuální a zdá se, že je i od narození daná a po celý život neměnná. Průměrná délka spánku u dospělého člověka zahrnuje dobu mezi 6 a 8 hodinami. Některým lidem stačí jen asi 5-6 hodin a u 2 % se dokonce zmiňuje méně než 5 hodin spánku. Na druhou stranu u dalších 2 % populace je potřeba spánku mnohem vyšší, nad 8-9 hodin denně.

Jeden z výzkumů poslední doby potvrdil, že lidé spící průměrně 6,5-7,5 hodiny denně se dožívají vyššího věku. Velkým překvapením je také skutečnost, že průměrná délka spánku přesahující 8 hodin má horší dopady než ta pětihodinová. Za všechny lze zmínit deprese, srdeční postižení či obezitu.

Skřivani a sovy
Věcí ovlivňujících nejen spánek, ale i následnou denní aktivitu, je více. Například úroveň ranní aktivity. Ta se případ od případu liší. Takzvaná ranní ptáčata jsou nejvíce čilá po ránu, mají větší produkci adrenalinu a vrcholu své tělesné teploty dosahují během dne, o něco dříve než noční ptáci. Ti jsou nejvíce čilí odpoledne nebo večer. A tyto rozdíly v aktivitě pak mohou výrazně ovlivnit i chování a výkonnost.

Nejen délka, ale i kvalita je důležitá
Svěží pocit po probuzení však nezáleží jen na délce spánku, ale zejména na jeho hloubce a kvalitě. Pokud spíme přirozeně, a tedy bez budíku, probouzíme se nejčastěji po skončení tzv. REM fáze spánku, která každý spánkový cyklus uzavírá. V případě, kdy nás něco vyruší dříve, probouzíme se uprostřed spánkového cyklu. To má za následek pocit nevyspalosti.

Nevyspalý manažer – špatný manažer
Kapitolou samou pro sebe je dopad moderní doby na spánek jako takový a na čas odpočinku vůbec. Obligátně jmenované skupiny lidí, jako jsou podnikatelé či manažeři, mnohdy považují čas spánku za promrhaný. Není divu, jejich profese je nutí být neustále ve střehu, dosahovat maximálních výkonů a klade na ně velkou zodpovědnost, což jistě nejsou pozitiva pro klidný a dostatečně dlouhý spánek.

Autor: http://www.meditorial.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

31.03.2009 15:28  Václav Křupka

V poslední době spím velmi špatně.Je mi jen 54let, ale v poslední době jsem si prožil své"a to mě neustále provází včetně divokých snů.Pokud sám sebe nezměním.jak říkají lékaři,budu se probouzet pořád.Ono se jim to dobře ordinuje,ale jak z toho ven?

19.09.2008 02:39  Jarka

Tak nevim jak jsem na tom. Od prve tridy jsem musela vstavat velmi brzo. Do skoly to bylo 6km a tenkrate po valce nic nejezdilo. Slapalo se pesky v zime po seste hodine v lete trosku dele. Potom jsem sice bydlela jiz jinde, ale do skoly to bylo stale dost daleko, a pozdeji do prace mi jel vlak v pul sedme, tak ze opet brzo vstavat a tak to slo s tim vstavanim stale. Dojizdela jsem do prace do Prahy na sestou a tak jsem opet odjizdela pet minut pred pul patou.Chodila jsem ale i pozde spat . Chodim tak i dneska . Rano vzdy zacala jsem praci pripravena a v pohode a vecer jsem dohanela domacnost,potreby deti.Bez problemu. Jenom jednou za cas jsem naprosto vycerpana.Je mi doslova zle,zvracim,toci se mi hlava a jedine co mi pomuze je spat,spat.Bude mi sedmdesat, jeste pracuji.

Zanechte komentář: