Poslední diskuse


Co se kde děje zobrazit diskusi

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o...

Téma týdne zobrazit diskusi

důchody by měly narůstat ne procenty, ale...

Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Jak člověk zůstane v duchu stále mladý 3

Publikováno: 8.01.09
Počet zobrazení: 2054


      Autor článku: Zdeněk Vohradník

Hádanky relaxují mozek i ducha.
Také třetí námět začneme citátem J. Murphyho: ˝Tělesné funkce a reakce se s přibývajícím věkem zpomalují. Duševní schopnosti lze však s pomocí podvědomí stále zvyšovat.˝

Ne každý může jezdit na kole nebo jinak cestovat. Jsou období kdy to ani nejde. Pak je dobrou relaxací pro mozek luštění křížovek, hádanek, osmisměrek, dokreslovek apod. Manželka se dokonce až v důchodu stala členkou místního hádankářského spolku Rychtář. Tím se, kromě požitku z luštění, dostává pravidelně i do společnosti stejně naladěných lidí různých věkových kategorií a povolání. Kroužek pořádá každý rok populární soutěž pro veřejnost, která přiláká další zájemce.

Kroužky hádankářů však mají i určité riziko. Spontánně nebo i organizovaně v nich dochází k určité soutěživosti. Ta může mít i pozitivní vliv, ale luštění ve snaze vyrovnat se ostatním nesmí přinášet stres, časově příliš zatěžovat nebo vyvolávat jiné negativní reakce. Pak luštění nepřináší to pozitivní co od něho očekáváme.

Řešení různých zadání nejen procvičuje mozek a paměť, ale přináší i pocit uspokojení při jejich zvládnutí. Je také zdrojem nových poznatků a informací. Např. jestliže pracně vyřešíte v osmisměrce název nejdelšího plovoucího mostu na světě, jistě neodoláte si o něm přečíst i nějaké podrobnosti. Na obrázku je záběr soustředěného hádankáře na soutěži..

Autor: Zdeněk Vohradník, Foto: Zdeněk Vohradník

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

12.01.2009 18:09  Zdeněk Vohradník (vohradnik@hlinecko.cz)

Milá paní doktorko, děkuji za Vaše pěkná slova. Pochvala vždy potěší a povzbudí. Pochvalu však zasluhujete především Vy, terá nezjištně poskytujete právní rady, za které si jiní dávají platit. K literatuře, kterou se Vaše články, vedle práva, zabývají jste si ještě přibrala Naučnmé stezky. Spočítal jsem si, že za pár dní letošního roku jste jen ve 3V publikovala šest článků. Děkuji Vám i jmémem čtenářů Třetího věku. Z. Vohradník
http://www.vohradnik.webnode.cz

10.01.2009 17:17  JUDr. Irena Novotná ()

Pane Vohradník, velmi si vážím toho, co svými články předáváte druhým lidem, aby překonali své pochybnosti o tom, co mohou a nemohou zvládnout. Vaše slova jsou laskavá a pravdivá. A také víte, jakou trpělivost člověk musí mít, aby překonal své fyzické i psychické problémy a nevzdával to. Děkuji Vám za pěkné čtení.
http://www.bylinky.webnode.cz

Zanechte komentář: