Dnes je 28.04.2024, Svátek má Vlastislav, zítra Robert

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Aby tváře znovu zrůžověly

Publikováno: 9.10.12
Počet zobrazení: 1191
  Zdroj: FOCUS AGENCY
Máte pocit, že vám poslední dobou chybí energie? Mnohem rychleji se unavíte a vytočí vás
i zdánlivá maličkost? Možná za to může stres, ale co když příčina vězí někde jinde? Podobné příznaky totiž provázejí chudokrevnost.

Jak vysvětluje praktický lékař, MUDr. Cyril Mucha, je to stav, kdy dochází ke snížení hladiny krevního barviva a tím i počtu červených krvinek. Množství hemoglobinu se pohybuje u mužů zhruba v rozmezí 140 – 170 g/l a u žen 110 – 160 g/l, přičemž o chudokrevnosti (anémii) lze mluvit při poklesu hodnot pod spodní hranici. K varovným signálům provázejícím chudokrevnost patří brnění v lýtkách, nevolnost, průjmy či nápadná bledost. Člověku se hůře dýchá, srdce tluče jako o závod, a v ústech se tvoří bolestivé afty. Problém je v tom, že potíže mohou být zpočátku mírné, takže je můžete snadno přehlédnout.

Častou příčinou je nedostatek železa

Aby léčba byla úspěšná, je třeba určit správnou příčinu. Chudokrevnost provází některá chronická onemocnění, může být však také důsledkem poškození organismu toxiny či deficitu určitých živin (vitamin B12, kyselina listová). Nejčastější příčinou ovšem bývá nedostatek železa, k němuž dochází při dlouhodobé a postupné ztrátě krve. To je i důvod, proč jsou rizikovou skupinou hlavně ženy trpící silnou menstruací, dále pak lidé
s žaludečními vředy a hemeroidy nebo ti, kdo dlouhodobě užívají acylpyrin či jiná nesteroidní antirevmatika (například ibuprofen). Nedostatek železa se může projevit i u žen v době těhotenství, kdy se zvyšuje objem krve v těle a potřeba tohoto minerálu tím pádem vzrůstá. Ohroženi jsou i lidé s poruchou vstřebávání a dále vegetariáni či vegani, jejichž jídelníček železo prakticky neobsahuje.

Prevenci zvládnete i sami

Nedostatku železa – a tím i anémii – můžete však snadno předejít. Stačí obohatit stravu
o potraviny, jako je červené maso, játra, ryby, vejce, citrusové ovoce, špenát, chřest, sýr
a houby. Železo je možné užívat i formou potravinových doplňků, vhodné jsou především ty obsahující kromě železa také kyselinu listovou a vitaminy skupiny B a C.

Foto a zdroj: FOCUS-AGENCY

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

11.10.2012 09:38  marienka34

Já si na podzim a na jaře vždycky dám kúru na krvinky. Přiznám se, že jídlo mám tendenci "flákat", takže užívám doplněk stravy Hemoplus a cítím se líp.

09.10.2012 11:39  Karel

Říká se , že ve špenátu není tolik železa, kolik se původně myslelo, ale jinak musím souhlasit, že lze mít bohatší jídelníček než dřív. Stačí najít třeba dobrou rybárnu, sýrárnu nebo farmářské trhy. Bohužel sevětšina soustředí na cenyv supermarketech, a tam najdeme železo spíš ve formě hřebíků a šroubků :-).

Zanechte komentář: