Dnes je 24.02.2024, Svátek má Matěj, zítra Liliana

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Crohnova nemoc: dejte biologické léčbě šanci ukázat, co umí

Publikováno: 4.01.13
Počet zobrazení: 2426
  Zdroj: www.cilena-lecba.cz
Již od zavedení biologické léčby do praxe se lékaři zdráhali tuto terapii při Crohnově chorobě předepisovat. Dodnes si ji nechávají spíše jako eso v rukávu, když už nic jiného nezabírá. Na jejich obhajobu nutno podotknout, že jde o drahou léčbu, která je navíc podávána injekčně. Ovšem někteří odborníci s touto strategií přesto nesouhlasí.

Změňte myšlení!

Jedním z nich je i doktor Rubin z Centra pro střevní zánětlivá onemocnění v Chicagu. Nejlepší postup při řešení Crohnovy nemoci vidí poněkud odlišně od dnešní zavedené praxe. Jeho argumenty proti současným postupům jsou následující:

  • Po prvotní léčbě kortikosteroidy a aminosalicyláty se pacientům uleví jen částečně, pokud vůbec.
  • Před zahájením biologické terapie trpí nemocný dalším rozvojem střevního onemocnění.
  • Zahájení léčby crohna biologiky bylo zkoumáno v mnoha studiích a jeví se jako úspěšnější.
  • U pacientů, u kterých se s biologickou léčbou začalo a ne jen končilo, je pravděpodobnější, že nebudou potřebovat kortikosteroidy.

Hlavní šance pro střeva 

Je normální, že jak lékaři, tak pacienti cítí jisté obavy z jakékoli imunosupresivní léčby. Proto současný postup vychází obecně ze snahy využít terapii, která představuje „největší riziko“, jako poslední možnost. Podle doktora Rubina jde ovšem v případě crohna o zásadní chybu. Pokud se biologická léčba odsune až na poslední místo, střeva po předchozích prodělaných procedurách jen stěží zareagují tak, jak mají. Tím se z údajně nejvíce rizikové terapie stane léčba skutečně nebezpečná. Doktor Rubin tedy vyzývá k určité změně myšlení, což dokládá i svojí studií:

  • Srovnávány a zkoumány byly tři skupiny pacientů.
  • V prvním vzorku byli nemocní léčeni klasickým postupem, tedy aminosalicyláty, kortikosteroidy a až následně biologickou léčbou.
  • Ve druhé skupině se nacházeli pacienti s imunosupresivní léčbou (bez aminosalicylátů) a s následnou biologickou léčbou.
  • Třetí část byli respondenti, u kterých se s biologickou léčbou rovnou začínalo.
  • Právě posledně jmenovaná skupina nemocných v porovnání s těmi ostatními nepotřebovala tolik chirurgických zákroků, steroidů ani jiných léčiv oproti ostatním.

Co je nejlepší?

Faktem je, že pokud se s léčbou Crohnovy choroby pomocí biologik neotálí, může to mít pro pacienta lepší výsledky. Ovšem přesvědčit odbornou veřejnost a změnit zaběhlé postupy bývá vždy těžké. Snad se však tato otázka bude díky doktoru Rubinovi diskutovat častěji a  odborníci tak rychleji dospějí k tomu, co je pro pacienta opravdu nejlepší.

Foto a zdroj: www.cilena-lecba.cz

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: