Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

50 let života u jedné firmy – část 28

Publikováno: 16.10.16
Počet zobrazení: 2231
Autor článku: Zdeněk Vohradník
Firmou o které píši, byl výrobce elektrických spotřebičů v Hlinsku. Měl postupně tři názvy: ESA, Elektro-Praga a ETA. Pracoval jsem zde v letech 1953 – 2003. V této sérii článků chci popsat, jak to vše, z mého pohledu, probíhalo.

ETA MĚNÍ VLASTNÍKY – ROK 1996

1996 – 1998 První investiční společnost, a. s. – 2 roky
Zaměstnanci ETY očekávali, že se po privatizaci rychle vyprofiluje majoritní vlastník a ujme se řízení firmy. Prvním majitelem se stala PIAS (První investiční společnost, a. s.) patřící do finanční skupiny kolem Investiční a poštovní banky. Místo o rozvoj společnosti se však po dvou letech začala zajímat o výhodné zpeněžení akcií. Na jejich prodej PIAS vyhlásila výběrové řízení. 25. října 1998 byla podepsána kupní smlouva s jeho vítězem a novým majitelem EPH – libereckou firmou Plastkov.

1998 – 2007 Plastkov, a.s. – 9 let
Plastkov, resp. jeho majitel Marek Rybář, měl z počátku velký zájem o rozvoj výroby firmy – jak v oblasti elektrických spotřebičů, tak ve výrobě komponentů pro automobilový průmysl. Uskutečnil v tomto směru řadu praktických opatření – nejvíce ze všech nových majitelů. Ale ani Plastkov asi neodolal pozdější nabídce investiční firmy Benson Oak Capital, která od něho v roce 2007 koupila nejen sto procent akcií hlinecké společnosti ETA, ale dokonce i celou libereckou firmu Plastkov MR. To bylo i pro mě osobně velkým překvapením.

2007 – 2011 – Benson Oak Capital – 4 roky
Od roku 2007 byla společnost ETA vlastněná investiční skupinou Benson Oak Capital. V tisku se tehdy psalo, že tato skupina chce ETU jen „zhodnotit“ a pak dále prodat. Tomu by odpovídalo i vyjádření finančníka Gabriela Eichlera, pracujícího pro investiční skupinu: „Obě zakoupené firmy mají dobrý potenciál dalšího rozvoje a zhodnocení investovaných prostředků“. Následný prodej proběhl podle očekávání velice brzy ve dvou etapách – v roce 2009 a v roce 2011

2009 – dosud – Megatech 7 – let,
Investiční skupina Benson Oak podnikatele Gabriela Eichlera prodala nejprve své firmy vyrábějící plastové díly pro automobilový průmysl společnosti Megatech. Megatech tím získal hlineckou firmu Plastkov Automotive, libereckou a.s. Plastkov MR a jabloneckou BTV plast, s.r.o.
Megatech, který je dosud majitelem hlineckého areálu bývalé ETY, je předním mezinárodním dodavatelem automobilového průmyslu, zaměřeným na vývoj a výrobu plastových dílů pro osobní i nákladní automobily. Také v Hlinsku rozvíjí výrobu těchto komponentů.

2011 – dosud – HP TRONIC Zlín – 5 let
Benson Oak Capital prodal koncem roku 2011 také „zbytky“ ETY v Hlinsku, tj. zbývající výrobu elektrospotřebičů, značku ETA a síť prodejen ETA, společnosti HP Tronic Zlín. Spojení značky ETA, tradiční české značky malých domácích spotřebičů, a zlínské firmy schválil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Nový majitel začal rychle s dalšími změnami. Viz část č. 30. Konec výroby elektrických spotřebičů v Hlinsku.

Autor: Zdeněk Vohradník.

Foto: MF Dnes k článku “Vždy budu rád dělat Etě reklamu“

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: