Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Francouzské baroko – François Couperin
Autorka článku: Irena Novotná
Dovolte mi, milé babičky a milí dědečkové, abych Vás pozvala na zajímavý koncert jednoho významného francouzského skladatele Couperina, současníka německého skladatele Johana Sebastina Bacha. Abychom se časově zorientovali, jsme nyní v barokní době. Francouzské baroko je v dějinách hudby reprezentováno mnohými slavnými skladateli, o nich si budeme postupně povídat a obdivovat jejich hudbu. Doufám, že jsem přinesla do Vašich domovů pohodu a radost.
François Couperin (1668 – 1733) už ve své době byl přezdíván Couperin le Grand. Důvod byl takový, že ho bylo třeba odlišit od jiných stejnojmenných hudebníků v rodině před ním a i po něm a tak byla snaha zdůraznit jeho význam v rámci rodiny.
Život a dílo
Narodil se jako jediné dítě v hudebnické rodině a jeho otec byl varhaníkem v chrámu St. Gervais v Paříži. Bohužel, i když ho sám na hudebnickou dráhu připravil, zemřel v pouhých čtyřčeti letech a malého hudebníka vychovávala dále jeho matka. Jeho pokroky v hudbě byly velké a význačné natolik, že církevní rada v kostele St. Gervais souhlasila, aby jeho matka mohla bydlet v době chrámového varhaníky a on pak mohl nastoupit v osmnácti letech na místo svého otce. V roce 1689 se oženil s Marií – Anne Ansaultovou, který patřila k vlivné rodině a to znamenalo jeho další vzestup v hudební kariéře. V roce 1690 získal povolení zveřejňovat své skladby. V roce 1693 dostal místo varhaníka a byl jmenován dvorním varhaníkem. Jeho jmenování přišlo z rukou francouzského krále Ludvíka XIV. Své místo v chrámu si udržel po celých třicet let.
Mezi jeho povinnostmi patřily i hodiny výuky královských dětí a byl mu udělen titul „Maître de clavecin des enfants de France“. Jeho kariéra dále stoupala. Po třech letech u královského dvora mu byl udělen šlechtický titul a erb a podepisoval se „le Chevalier Couperin“. V roce 1716 uveřejnil pojednání o své hře na cembalo. V roce 1717, dva roky po králově smrti (1715) byl jmenován „Ordinaire de la chambre pour le clavecin“.
Kolem roku 1730 onemocněl a jeho zdraví se stále zhoršovalo. A tak se vzdal místa u dvora. kde ho zastoupila jeho dcera Marguerite-Antoinette. O tři roky později ve svém domě zemřel.
Couperinovo dílo
I když považujeme Couperina za barokního mistra, jeho skladby už směřovaly spíš do stylu rokoka. Jeho hudba se vyznačuje prostou krásou a melodickými liniemi, které jsou ozdobeny složitými ornamenty a je naprostým protějškem francouzského malíře Watteaua, jeho mladšího současníka, který s láskou zobrazoval pastorální scény do líbivých kratochvílí.
Poslechněme si několik skladeb tohoto významného hudebního skladatele, který byl vzpomenut i v díle Ravelově ve skladbě Le tombeau de Couperin, která byla napsaná k uctění velké památky jeho předchůdce a připomeňme si pár krásných obrazů malíře Watteaua.
Les Barricades Mystérieuses – Harpsichord - zde
Pieces de Violes – zde
Les Concerts Royaux – zde
Noveaux Concerts – zde
Hudba/zdroj: www.youtube.cz
Obrazy: Antonine Watteau – z mého archivu
Zdroj k článku: Vlastní archiv