Dnes je 17.07.2019, Svátek má Martina, zítra Drahomíra

Poslední diskuse


Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, jmenuji se Martin Chalupa a...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde...

Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, ráda bych vám doporučila...

Jak usnadnit (pra)rodičům život?

Publikováno: 10.10.18
Počet zobrazení: 735
  Autor: Andrea Vosádková
Vánoce jsou sice daleko, ale už teď vám možná začíná vrtat hlavou, čím byste mohli udělat radost svým rodičům nebo prarodičům. S přibývajícím věkem je čím dál těžší své blízké něčím skutečně potěšit – zpravidla jste asi zvyklí slýchat od nich větu „My už nic nepotřebujeme”.

Zamysleli jsme se za vás a sestavili přehled produktů a služeb, které nejenže starší generace jako dárek ocení, ale také jim budou k užitku a usnadní (a snad i zpříjemní) jim každodenní život.

PRAKTIČTÍ POMOCNÍCI

„Stolní” myčka nádobí
Mytí nádobí nepatří většinou mezi oblíbené domácí činnosti, pro seniory už navíc bývá i namáhavé. Pokud máte rodiče či prarodiče, kteří v domácnosti žijí sami nebo i ve dvou, klasickou myčku jim nepořizujte, vzhledem k malému množství nádobí by ji nevyužili naplno. Zato se jim ale vyplatí kompaktní myčka nádobí, která se dá postavit volně, zabere zhruba tolik místa co odkapávač na nádobí, a tudíž kromě praktické pomoci šetří i prostor. Přestože je menší, může mít i tak poměrně velkou kapacitu.

Lehký tyčový vysavač
Pro vás je možná luxování po náročném dni v práci příjemný relax a vlastně i fyzické cvičení, pro seniora, který ale hůře chodí a trápí ho bolesti zad, může být tato činnost velmi obtížná a s klasickým vysavačem už si na ni možná ani netroufne. Porozhlédnete-li se v obchodech, narazíte ale na zajímavou variantu, jak problém s ohýbáním a namáhavým přemisťováním těžkého vysavače vyřešit, a tím je bezkabelový ruční vysavač s tyčí nastavitelnou podle výšky postavy. Při výběru si dejte pozor, aby tyčový vysavač měl těžiště v rukojeti, nikoli v části hubice – tento typ se pak nedá zvednout nad hlavu a vysávání hůře dostupných míst ve výšce tak staršímu člověku neusnadní. Přitom právě tato výhoda je pro seniora důležitá, aby nemusel kvůli úklidu ve výškách stoupat na židli nebo stupátko. Dalším benefitem, který vaši blízcí jistě ocení, je i dlouhá výdrž – na jedno nabití lze s tyčovým luxem vysávat až 60 minut.

Snadno ovladatelný mobilní telefon
Mobilní telefon pro seniora by měl splňovat několik základních požadavků: měl by mít jednoduché intuitivní ovládání, velkou klávesnici, SOS režim nabízející v případě nouze možnost rychlého vytočení několika důležitých čísel a vysokou výdrž baterie. Pokud vaši blízcí rádi fotí nebo si chtějí jen rychle zdokumentovat příjemné okamžiky, nabízí se i varianty „seniorských” mobilních telefonů se zabudovanými fotoaparáty.

Teplo na záda
Buďte originální a zabijte několik much jednou ranou. Designový vyhřívaný polštářek oživí interiér, zároveň ale díky integrovanému termoforu prohřeje bolavá záda, unavenou krční páteř nebo klouby.

Bezdrátová sluchátka k televizi
Je velmi nepříjemné, když jeden z rodičů nebo prarodičů hůře slyší a večerní zábava před televizí se pravidelně mění v boj o ovladač a tlačítko zvyšování zvuku. Domácí atmosféru jim ale můžete výrazně vylepšit darováním bezdrátových sluchátek, díky kterým si pohodový čas před televizí užijí oba dva.
Zakoupit se dají i sluchátka, která zároveň slouží jako sluchadlo pro zesílení běžného hovoru. Člověk se s nimi navíc může volně pohybovat po bytě či domě, vysílač zůstává připojen k televiznímu přijímači i přes zeď a na vzdálenost až 30 metrů.

Taška na nákupy
Skládací tašky s lehoučkou konstrukcí poslouží jako skvělý pomocník na nečekané i plánované nákupy nebo na procházky po městě. Samy váží jen 2 kila a dají se složit do malé kabelky, ale v případě potřeby uvezou až 50 kg nákladu. Lehce se řídí i čistí, šetří záda a díky obrovskému množství modelů, tvarů, materiálů i barev udělá parádu.

NEZBYTNÉ SLUŽBY

Úklid a pomoc v domácnosti
Pravidelný úklid domácnosti je jedna z věcí, která už pro starší lidi bývá namáhavá, dělají ji proto jen málokdy nebo vůbec, a děti často na výpomoc také čas nemívají. Řešení nabízejí profesionální úklidové služby, které do domácností zpravidla posílají vždy stejnou osobu a některé z nich, třeba firma Úklidové sluníčko, poskytují pomoc i s osobní asistencí doma, s vařením, hygienou či doprovodem na úřad nebo k lékaři.

Dovoz jídla
Některé seniory dennodenní vaření a nákupy stále baví, cítí se díky nim užiteční a dostanou se mezi lidi, pro jiné už bývá jedno nebo druhé nad jejich síly. I když si ale vaši blízcí jsou v těchto oblastech schopni vystačit sami, jejich jídelníček často nebývá moc pestrý. Můžete je tedy mile překvapit zakoupením služby, která se postará o dovoz zdravého a vyváženého oběda, ale třeba i svačin nebo večeří, ať už jednou nebo i několikrát za týden.

Vzdělávací kurzy
Jsou vaši rodiče nebo prarodiče i v důchodu aktivní, zkoušejí rádi nové věci, chtějí být s lidmi a netrávit čas jen u křížovek a televize? Tak přesně pro ně může být ideálním dárkem vzdělávací kurz! Zapište je do Centra celoživotního vzdělávání nebo do kurzu trénování paměti, které jsou mimo jiné skvělou prevencí demence a Alzheimerovy choroby. Kurzů šitých na míru seniorům se nabízí nepřeberné množství – z ryze praktických patří mezi oblíbené například kurzy internetu a práce s počítačem, finanční gramotnost, ale třeba i kurzy fotografování nebo cizích jazyků.

PÉČE O ZDRAVÍ

Operace šedého zákalu jako návrat k aktivnímu životu
Stěžují si vaši blízcí na zhoršující se vidění, vidí rozmazaně nebo říkají, že přestávají rozeznávat barvy? Možná je nejvyšší čas doprovodit je na vyšetření zraku – může se totiž jednat o projevy šedého zákalu, který by se měl řešit co nejdříve, není dobré jej nechávat dozrát! Dnešní medicína naštěstí řeší šedý zákal snadno – krátkou bezbolestnou operací. Chcete-li tedy svého dědečka či maminku vrátit doslova „zpátky do života”, objednejte je na oční operaci.

Základní několikaminutový zákrok je plně hrazený zdravotní pojišťovnou, a když pacient využije všech možností, může si nechat kromě zákalu odstranit také dioptrie a astigmatismus. Po operaci šedého zákalu dostane senior dar k nezaplacení – zrak jako zamlada, takže se bude moci bez omezení věnovat třeba ručním pracím, luštění křížovek, modelaření, četbě, sportu nebo třeba zkusí úplně něco nového. operacesedehozakalu.cz

Pohybem k lepšímu zdraví i náladě
Pokud vaši blízcí v důchodovém věku trápí bolesti kloubů, zad a zároveň tvrdí, že pohyb už pro ně není, namotivujte je koupí permanentky do některého z center pohybu pro seniory. Kromě různých zdravotních cvičení respektujících potřeby seniorů s odlišnými zdravotními problémy je třeba nadchne i jóga. Pomůže jim odreagovat se od každodenních starostí a možná potkají i nové přátele. Některé organizace nabízejí dokonce jógu pro seniory zdarma. Navštivte třeba Nadační fond pro rozvoj plného vědomí.

Cestování bez starostí
Máte rodiče či prarodiče, kteří v mladším věku rádi cestovali, objevovali, ale teď už nemají chuť, peníze, odhodlání nebo prostě jen nemají s kým jet? Zkuste je pozvat na pobyt pro seniory – vybírat můžete z široké nabídky relaxačních, wellness nebo ozdravných pobytů v ČR i v zahraničí. Cestovní kanceláře pro seniory zajistí komfortní ubytování, celodenní stravování, organizovaný program, výlety a škálu ozdravných procedur. Rodiče nás hýčkali, když jsme byli malí, nezapomínejme na to a zpříjemněme i my jim podzim života.

Autor: Andrea Vosádková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: