Dnes je 07.12.2019, Svátek má Ambrož, zítra Květoslava

Poslední diskuse


Práce zobrazit diskusi

Společnost Věda nás baví o.p.s. hledá...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, jmenuji se Martin Chalupa a...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde...

Čtete příbalové letáky?

Publikováno: 6.02.19
Počet zobrazení: 523
Autorka článku: Irena Novotná
Článek se zabývá problémem užívání léků, vedlejších účinků a jejich hlášení lékaři či lékárníkovi a další léčba vedlejších účinků.

Když lékař předepíše lék.

Obracíte se na lékaře právě v době, kdy potřebujete pomoci, neboť nikdo z náš, kteří stojíme tváří v tvář bolesti, otokům, nevolnostem apod. si nemůže nic spolehlivě diagnostikovat. Nelze se spoléhat ani na Internet, protože každý člověk se zdravým rozumem chápe, že když si vyžádáte lékařskou pomoc pro akutní potíže, nelze vymáhat diagnosu po telefonu či chatováním s lékařem. Lékař musí pacienta vidět a provést osobně potřebná vyšetření. Když vyšetření skončí, předepíše vám léky, na recept též napíše, jak ho máte užívat a nyní je na řadě lékárník, který vám poradí, pokud máte nějaké dotazy. Teprve, až přijdete domů, je na vás, abyste si přečetli příbalový leták a seznámili se, co ten lék přináší vašemu zdraví a co může způsobit. Následuje celá řada názvů nemocí, při kterých lék není vhodný k užívání. Sice víte, že je vám nikdo nikdy nediagnostikoval, ale se nikdo ani neptal, zda jste je prodělali. Zvláště lékař, který vás nezná. Odkazování na Internet, že si to tam všechno najdete z úst zdravotní sestry je sice dobrá rada, ale je lepší, když jste přímo v ordinaci upozorněn na nežádoucí účinky.Můžete se rozhodnout, zda takové nežádoucí účinky jsou pro vás únosné či neúnosné a lékař by mohl řešit situaci podle svých znalostí a zkušeností. Konečně, lékař je za vás odpovědný a má řadu dalších odpovědností k vaší pojišťovně. Na příbalových letácích je však vždy upozornění.

Než začnete lék užívat, přečtěte si příbalový leták.

Během čtení textu se dozvíte o nežádoucích účincích. Rada nad zlato. Když se nežádoucí účinky nedostaví, můžete lék užívat, ovšem obavy neuhasínají. Jak může laik rozeznat, co je už nežádoucí účinek a co nový problém. Také není dobré, když lék hned při příznacích sami ze svého rozhodnutí vysadíte, měli byste se zeptat lékaře, zda ho smíte vysadit, co z toho vzejde a lékař vás pozve na návštěvu, aby zkontroloval váš aktuální stav. Stane se, že je vám sděleno – tak ten lék neberte, no. Nikdo nechce vypadat jako hypochondr, který s každou hloupostí běhá k doktorovi, a tak se rozhodujete, plní nejistoty, zda děláte dobře, protože lék už funguje ve vašem organismu a nemáte tušení, co po vysazení nastane. Příkaz, než začnete lék užívat, platí pacientovi, kterému byl lék užíván. Takže rada, že si ten příbalový leták nemáte tak brát, není zrovna ta nejlepší. Buď jde o zbytečné informace, které má mít především lékař, nebo se zahnízdí ve vaší mysli obava, co bude dál, což k optimálnímu průběhu uzdravování nepřispěje.

Jaké by mohlo být optimální řešení?

Myslím, že je jednoduché. Když lékař lék předepisuje, měl by si promluvit s pacientem – tento lék vám způsobit zácpu, vyrážku apod., takže pokud zjistíte nějaké příznaky, přijďte do ambulance, já vás vyšetřím a změníme lék.Mám za to, že léčení po osobních zkušenostech s vedlejšími účinky léků nepřispívá k bezstarostnosti.A pokud je známo, že lék je sice účinný, ale má vedlejší účinky, jejichž propuknutí může zahájit další léčbu, při které zase musí vynaložit nějaký čas, aby se problém vyřešil, pak samozřejmě má obavy, či noční můry. Bylo by vhodné, aby lékař během léčení předepsaným lékem pacienta čas od času sledoval, i když hrozí, že mu v čekárně přibudou pacienti, kteří nemají vážné nemoci, neboť těm samozřejmě náleží přednost, a také po skončení léčby by měl být pozván na pacient kontrolu, což se vždy neděje. Konečně, za léky platíme docela vysoké částky, které navíc vynakládáme, když se objeví problém s nežádoucími účinky, například za masti proti vzniklé vyrážce, při nevolnostech, bolestem hlavy apod. Rozhodně stojím za tím, aby se nežádoucí účinky, které jsou konečně popsány v příbalovém letáku a které se objeví, byly zohledněny, aby pacienta nezatěžovaly.

Autor: Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: