Dnes je 21.05.2019, Svátek má Monika, zítra Emil

Poslední diskuse


Téma týdne zobrazit diskusi

Dobrý den, mám zájem o studium U3V...

Politika zobrazit diskusi

Dobrý den.chtěli bychom se s manželem...

Politika zobrazit diskusi

mám zájem o vámi nabízené předplatné...

Pět tipů, jak vybrat nové elektrokolo

Publikováno: 4.04.19
Počet zobrazení: 259
Autor článku: Šárka Lachoutová
Začíná cyklistická sezóna. Přesto, že cyklistika je u nás poměrně populární, ne každý si troufá na delší výlety na kole. Lidé se často obávají, že by náročnější trasu fyzicky nezvládli. A právě to je jeden z důvodů, proč roste popularita elektrokol.

S nimi vyšlápnete i nepříjemný kopec, aniž byste se zadýchali, a když už nemůžete, pomohou vám pohodlně až do cíle. Hodí se také pro přesun po městě. Snadno se na nich cestuje do práce, již neuvíznete v zácpě nebo tlačenici ve špičce v MHD. Pokud si plánujete elektrokolo teprve pořídit, nyní je ten nejlepší čas.

Do města nebo do terénu?
Při výběru elektrokola zaprvé přihlédněte k tomu, za jakým účelem si jej pořizujete. Budete na kole jezdit jen po městě po asfaltu, nebo i na výlety v náročnějším terénu? Podle toho vybírejte – jiná kola se hodí do města na hladký povrch, a jiná mimo silnice do terénu a prudkých kopců.
Základní typy elektrokol jsou stejné jako u kol klasických. Městská kola jsou ideální pro jízdu na silnici, ale na polní či lesní cestě se vám s nimi pojede také pohodlně. Ve větších kopcích byste se ale zbytečně nadřeli. Do náročnějšího terénu jsou ideální horská kola, která mají ke svému účelu uzpůsobené i elektromotory. Univerzálností pak vynikají kola treková. Rozdíly mezi jednotlivými typy elektrokol jsou nejen v konstrukci celého kola, která podmiňuje i držení těla při jízdě, ale i v jeho odpružení, pneumatikách i elektromotoru.

Jak dlouhé trasy plánujete?
Budete jezdit vždy jen několik kilometrů, nebo i na dlouhé celodenní výlety? Podle toho vybírejte také kapacitu baterie a dojezdovou vzdálenost kola. Někteří výrobci uvádějí až trojciferná čísla kilometrů dojezdu, tomu však odpovídá i cena. Při výběru dejte pozor, někdy bývají hodnoty uváděné za ideálních podmínek, tedy při nízké hmotnosti jezdce, nejnižším stupni asistence, bezvětří a na rovném terénu. Kvalitnější kola střední cenové kategorie mívají zpravidla dojezdovou vzdálenost zhruba 60-90 km.

Potřebujete speciální řešení?
Některá elektrokola nabízejí i nejrůznější speciality. Příkladem jsou tzv. skládačky, které oceníte, pokud kolo chcete jednoduše naložit například do kufru automobilu. Dále je možné pořídit si elektrokola, která mají elegantně skrytý akumulátor v rámu kola, takže jsou k nerozeznání od kol klasických. Přihlédnout můžete i k nabízeným světlometům či vzorku nebo tloušťce pneumatik. Například se „snow bike“ neboli „fat bike“ – což je kolo s extrémně širokými pneumatikami – můžete jezdit i ve sněhu, písku nebo obecně v náročném terénu.

Cena
Při výběru je důležité zvážit všechna výše uvedená hlediska a určit si priority. Pokud budete mít ve všech ohledech maximální požadavky, zaplatíte samozřejmě více, ale budete pak s výsledkem spokojeni. Nejlevnější elektrokolo můžete pořídit již zhruba od 10 000 Kč. Zde však doporučujeme obezřetnost. Tato kola mají často nekvalitní konstrukci, malou výdrž baterie, která navíc nemá dlouhou životnost, a náročnější je i jejich údržba. Kvalitní elektrokolo pořídíte již zhruba kolem 20 tisíc korun. Podle výkonu, dojezdu, kvality konstrukce a vybavení pak ceny mohou vystoupat až k 50 000 Kč i výše.

Bezpečnost a servis
Při výběru elektrokola zohledněte také šíři atestů, norem a certifikátů, které splňuje. Jde především o vaši bezpečnost. Zaměřte se na elektroniku, baterii a výkon kola. Zároveň si ověřte, jak je to se servisem kola a náhradními díly po uplynutí záruční lhůty. Pokud nepořizujete kolo přímo od výrobce, zkontrolujte, zda jsou komponenty elektrokola (přehazovačka, odpružení, brzdy, páčky, ráfky, sedlovka, pláště) od známých a ověřených výrobců, kteří mají zastoupení v ČR nebo v Evropě.

Autor: Šárka Lachoutová; Foto: J. Vohradníková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: