Dnes je 14.06.2021, Svátek má Roland, zítra Vít

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

65 % seniorů bydlí ve vlastním

Publikováno: 13.11.19
Počet zobrazení: 463
Autor článku: Roman Binder
37 % však počítá s přesunem do zařízení se službami.

Dvě třetiny českých seniorů bydlí ve vlastních domech a bytech a 84 % považuje takovou formu bydlení za ideální. Ve výhledu 10 a 20 let však velká část z nich, 37 %, počítá s přesunem do zařízení poskytujícího seniorům odpovídající služby. Zjištění vyplynulo z výzkumu, který realizovala pro společnost RESIDOMO, největšího poskytovatele nájemního bydlení, výzkumná agentura STEM/MARK. Právě kvůli očekávané poptávce a faktu, že už nyní tvoří senioři více než čtvrtinu všech nájemníků RESIDOMO, nabízí ostravský lídr v nájemním bydlení celou paletu seniorských služeb.

Důchodci bydlí ve velkých bytech, které jen stěží utáhnou ze svého důchodu, a protože v nich prožili podstatnou část života, nechtějí jej za žádnou cenu vyměnit. To je asi obecné klišé o bydlení a seniorech. Výzkum zadaný společností RESIDOMO u agentury STEM/MARK vyvrátil mnoho nepravd a ukázal, jak na tom senioři jsou s bydlením. Předně celých 65 % seniorů bydlí ve vlastním domě či bytě a mají tak jen výdaje s energiemi. Za ideální považuje vlastnictví nemovitosti dokonce 84 % z nich. Třetina (30 %) má třípokojový byt, další třetina (35 %) pak čtyřpokojový. S tím koresponduje také plocha bytu, takže 30 % využívá 71-90 m2.

Mohlo by se zdát, že po odchodu dětí z bytu vzniká nevyužitá plocha. Jenže 40 % seniorů řeklo, že navíc žádnou plochu nemají a jen 19 % tento „problém“ řeší. Z nich pak 54 % neudělá nic a nechají stav tak jak je, 21 % využije místnost jinak, a 17 % vymění bydlení za menší. Změna bytu je pak častější v Praze (47 %) a na severozápadě republiky (35 %). „Velmi často senioři uvolněný pokoj po dětech nechají v původním stavu pro návštěvy potomků nebo vnoučat. Často si také splní sen v podobě zřízení pracovny nebo druhé ložnice. Právě druhá ložnice se stářím stává téměř nutností, ať už z důvodu chrápání, nebo rozdílného času usínání a vstávání,“ říká Roman Frkous, ředitel vnějších vztahů RESIDOMO.

Velkým tématem seniorského bydlení jsou finance. Polovina seniorů vynaloží na bydlení 21-40 % příjmu, dalších 16 % dokonce méně než 20 %. Pro téměř polovinu (46 %) to znamená měsíčně 4-7 tisíc korun. „Zajímavé je, že ačkoliv sami senioři říkají, že jen 15 % důchodců nemá žádný finanční problém a naopak 52 % vychází většinou nebo vždy s problémy, tak realita je lepší. Svou vlastní situaci špatně hodnotí „jen“ 15 % z nich a naopak 57 % zvládá hospodařit bez problémů,“ dodává Roman Frkous.

Ve výhledu 10 a 20 let počítá významná část seniorů, 37 %, s využitím zařízení uzpůsobeného pro bydlení seniorů. „Mnoho lidí tuto situaci neřeší a nechávají ji viset někde v budoucnu. Více než třetina respondentů nám potvrdila, že impulsem k řešení by byla změna zdravotního stavu. Číslo tak může být mnohem vyšší, zvláště když by se senioři dozvěděli i o jiných možnostech optimálního bydlení s nabídkou služeb, jaké nabízí nebo plánuje zavést RESIDOMO,“ říká Jan Rafaj, generální ředitel RESIDOMO.

Právě RESIDOMO už nyní nájemcům nabízí služby jako zajištění oprav v bytě na bázi „hodinového“ manžela, úklid, spolupracuje s ověřenými dodavateli jídla a ve spolupráci s operátorem má i výhodný telefonní balíček včetně možnosti asistenčních služeb a chytrých hodinek sledujících, zda senior nemá nějaký zdravotní problém. Společnost dále poskytuje speciální pomoc nazvanou senior asistent v podobě terénních pracovníků provádějících šetření přímo u klienta, senior slev zahrnující RESIDOMO Fond bydlení a nebo senior bonus, který zahrnuje velmi individualizované programy a bonusy.

RESIDOMO je zároveň zřizovatelem organizace AktivSen, která provozuje tři komunitní centra pro seniory, ale i pro další skupiny nájemců a obyvatel Ostravy, Havířova, Orlové, Frýdku Místku a dalších měst Moravskoslezského kraje. „Do budoucna počítáme s otevřením několika specializovaných domů právě pro seniory, které budou jak službami, tak konstrukčně optimální pro bydlení seniorů. Takové bydlení může být zajímavé nejen pro lidi v nájemním bydlení, ale i pro seniory bydlící ve vlastním, kteří svůj byt pronajmou nebo přenechají potomkům a za získané peníze pokryjí náklady pohodlného seniorského bydlení,“ dodává na závěr Jan Rafaj.

Autor: Roman Binder

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: