Dnes je 15.06.2024, Svátek má Vít, zítra Zbyněk

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

65 % seniorů bydlí ve vlastním

Publikováno: 13.11.19
Počet zobrazení: 830
Autor článku: Roman Binder
37 % však počítá s přesunem do zařízení se službami.

Dvě třetiny českých seniorů bydlí ve vlastních domech a bytech a 84 % považuje takovou formu bydlení za ideální. Ve výhledu 10 a 20 let však velká část z nich, 37 %, počítá s přesunem do zařízení poskytujícího seniorům odpovídající služby. Zjištění vyplynulo z výzkumu, který realizovala pro společnost RESIDOMO, největšího poskytovatele nájemního bydlení, výzkumná agentura STEM/MARK. Právě kvůli očekávané poptávce a faktu, že už nyní tvoří senioři více než čtvrtinu všech nájemníků RESIDOMO, nabízí ostravský lídr v nájemním bydlení celou paletu seniorských služeb.

Důchodci bydlí ve velkých bytech, které jen stěží utáhnou ze svého důchodu, a protože v nich prožili podstatnou část života, nechtějí jej za žádnou cenu vyměnit. To je asi obecné klišé o bydlení a seniorech. Výzkum zadaný společností RESIDOMO u agentury STEM/MARK vyvrátil mnoho nepravd a ukázal, jak na tom senioři jsou s bydlením. Předně celých 65 % seniorů bydlí ve vlastním domě či bytě a mají tak jen výdaje s energiemi. Za ideální považuje vlastnictví nemovitosti dokonce 84 % z nich. Třetina (30 %) má třípokojový byt, další třetina (35 %) pak čtyřpokojový. S tím koresponduje také plocha bytu, takže 30 % využívá 71-90 m2.

Mohlo by se zdát, že po odchodu dětí z bytu vzniká nevyužitá plocha. Jenže 40 % seniorů řeklo, že navíc žádnou plochu nemají a jen 19 % tento „problém“ řeší. Z nich pak 54 % neudělá nic a nechají stav tak jak je, 21 % využije místnost jinak, a 17 % vymění bydlení za menší. Změna bytu je pak častější v Praze (47 %) a na severozápadě republiky (35 %). „Velmi často senioři uvolněný pokoj po dětech nechají v původním stavu pro návštěvy potomků nebo vnoučat. Často si také splní sen v podobě zřízení pracovny nebo druhé ložnice. Právě druhá ložnice se stářím stává téměř nutností, ať už z důvodu chrápání, nebo rozdílného času usínání a vstávání,“ říká Roman Frkous, ředitel vnějších vztahů RESIDOMO.

Velkým tématem seniorského bydlení jsou finance. Polovina seniorů vynaloží na bydlení 21-40 % příjmu, dalších 16 % dokonce méně než 20 %. Pro téměř polovinu (46 %) to znamená měsíčně 4-7 tisíc korun. „Zajímavé je, že ačkoliv sami senioři říkají, že jen 15 % důchodců nemá žádný finanční problém a naopak 52 % vychází většinou nebo vždy s problémy, tak realita je lepší. Svou vlastní situaci špatně hodnotí „jen“ 15 % z nich a naopak 57 % zvládá hospodařit bez problémů,“ dodává Roman Frkous.

Ve výhledu 10 a 20 let počítá významná část seniorů, 37 %, s využitím zařízení uzpůsobeného pro bydlení seniorů. „Mnoho lidí tuto situaci neřeší a nechávají ji viset někde v budoucnu. Více než třetina respondentů nám potvrdila, že impulsem k řešení by byla změna zdravotního stavu. Číslo tak může být mnohem vyšší, zvláště když by se senioři dozvěděli i o jiných možnostech optimálního bydlení s nabídkou služeb, jaké nabízí nebo plánuje zavést RESIDOMO,“ říká Jan Rafaj, generální ředitel RESIDOMO.

Právě RESIDOMO už nyní nájemcům nabízí služby jako zajištění oprav v bytě na bázi „hodinového“ manžela, úklid, spolupracuje s ověřenými dodavateli jídla a ve spolupráci s operátorem má i výhodný telefonní balíček včetně možnosti asistenčních služeb a chytrých hodinek sledujících, zda senior nemá nějaký zdravotní problém. Společnost dále poskytuje speciální pomoc nazvanou senior asistent v podobě terénních pracovníků provádějících šetření přímo u klienta, senior slev zahrnující RESIDOMO Fond bydlení a nebo senior bonus, který zahrnuje velmi individualizované programy a bonusy.

RESIDOMO je zároveň zřizovatelem organizace AktivSen, která provozuje tři komunitní centra pro seniory, ale i pro další skupiny nájemců a obyvatel Ostravy, Havířova, Orlové, Frýdku Místku a dalších měst Moravskoslezského kraje. „Do budoucna počítáme s otevřením několika specializovaných domů právě pro seniory, které budou jak službami, tak konstrukčně optimální pro bydlení seniorů. Takové bydlení může být zajímavé nejen pro lidi v nájemním bydlení, ale i pro seniory bydlící ve vlastním, kteří svůj byt pronajmou nebo přenechají potomkům a za získané peníze pokryjí náklady pohodlného seniorského bydlení,“ dodává na závěr Jan Rafaj.

Autor: Roman Binder

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: