Dnes je 16.07.2024, Svátek má Luboš, zítra Martina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Hasiči v první polovině prázdnin

Publikováno: 14.08.20
Počet zobrazení: 1212
Zdroj: Hasičský záchranný sbor
Obvykle je měsíc červenec typický množstvím požárů v přírodním prostředí a nárůstem dopravních nehod, protože je období prázdnin a dovolených a lidé více cestují.

Díky letošnímu mírnému létu bohatému na deště jsme zaznamenali méně požárů v přírodním prostředí, ale dopravních nehod bylo, dle očekávání, opět velké množství. Obzvláště se zvýšil počet událostí, kdy jsme byli přivoláni k odstranění následků nehod na železnici.

Ve dvou případech se jednalo o srážku vlaku s jiným vlakem, a to v Karlovarském a Středočeském kraji. Dále jsme vyjížděli k poměrně velkému množství případů srážky vlaku s osobou, k několika případům srážky vlaku s osobním či nákladním automobilem, případně k odstranění překážek na kolejišti a v jednom případě k požáru lokomotivy.

Výběr toho, co vše hasiči řešili v měsíci červenci jsme pro vás ve zkratce připravili z webových stránek a sociálních sítí krajských hasičských záchranných sborů napříč celou Českou republikou.

POŽÁRY
Požár haly v Krhové likvidovalo šest jednotek hasičů
Informaci o požáru plechové haly v obci Krhová na Vsetínsku přijali hasiči ve středu, 8. července, krátce před jedenáctou hodinou dopoledne.
Podle oznamovatele se jednalo o sklad s materiálem o rozloze asi 50 x 10 metrů. Operační důstojník proto na místo vyslal postupně šest jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. K události vyjel také velící důstojník směny ze Zlína.

Ihned po příjezdu bylo velitelem potvrzeno, že požár zasáhl uskladněné náhradní díly na automobily v hale a jejím blízkém okolí. Majitel se snažil před příjezdem o uhašení pomocí několika práškových hasicích přístrojů, avšak neúspěšně. Ihned byl proto nasazen jeden vysokotlaký proud a tři útočné proudy C, a hasiči v dýchací technice požár velmi rychle do několika minut lokalizovali. Celkovou likvidaci požáru velitel ohlásil po dohašení všech ohnisek v 12:07 hodin. Majiteli pak byla nařízena dohlídka na požářišti do večerních hodin.
Na místo se dostavil také vyšetřovatel hasičů, který pracoval na zjištění přesné příčiny vzniku události a výši uchráněných hodnot. Škoda byla majitelem předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun. (ZDE)

Noční požár v průmyslovém areálu v Táboře
V pondělí, 13. července, ve 23:21 byl ohlášen požár v galvanovně v areálu firmy Brisk v Táboře v Jihočeském kraji.
Po příjezdu táborské profesionální jednotky došlo, ještě před započetím zásahu, k několika výbuchům, pravděpodobně vlivem působení vysokých teplot na chemické látky uvnitř. Ačkoli byly skleněné výplně oken rozmetány do okolí, nebyl nikdo zraněn. Hasiči vedli průzkum vnitřkem objektu a zahájili hašení.
Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Zásahu se účastnilo devět jednotek hasičů. Profesionální jednotky z Tábora, Soběslavi, Písku a Českých Budějovic doplnily jednotky dobrovolných hasičů z Chotovin, Chýnova, Plané nad Lužnicí a Tábora. Zásah byl složitý přítomností velkého množství chemických látek, v galvanovně se nacházelo asi 6 tun kyselin a stejné množství louhů. Kvůli nebezpečným látkám byla povolána chemická laboratoř z Kamenice, která je určena ke zpracování vzorků, určení druhu a měření koncentrací škodlivin v ovzduší. Škodlivé koncentrace nebyly naměřeny. Na místě byl přítomen také zástupce České inspekce životního prostředí.
Požár se podařilo dostat pod kontrolu v půl třetí ráno a zlikvidován byl krátce před pátou hodinou ranní. Na místě zůstala jedna jednotka, aby zajistila monitoring. Celý zásah se obešel bez zranění. (ZDE)

V Museu Kampa hořela technická místnost, zplodiny hoření pronikly do části výstavy obrazů
Ve středu, 15.července 2020, ve 14:17 hod přijala tísňová linka Krajského operačního a informačního střediska HZS hl. m. Prahy hlášení o požáru v technické místnosti vedle Musea Kampa v ulici U Sovových mlýnů. Na místo byli vysláni postupně hasiči z centrální, chodovské a smíchovské stanice, chemická služba z Petřin a jednotka Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu.
Na místě bylo zjištěno, že se jedná o požár elektrických rozvodů v technické místnosti o rozměru cca 8 x 3 m. Hašení probíhalo pomocí CO2 v dýchací technice, zároveň byl objekt odpojen od energií ve spolupráci s elektrárenskou a plynárenskou pohotovostí.
Jedna osoba z objektu byla předána do péče ZZS HMP. Plameny se podařilo dostat pod kontrolu rychle, krátce před 15. hod, avšak zplodiny hoření pronikly i do vedlejšího objektu, kde se nacházejí výstavní prostory Musea a tedy i hodnotná sbírka obrazů. Ze zasažené místnosti bylo vyneseno několik tlakových lahví.
Zásah byl rozdělen na 3 bojové úseky, které se zaměřily na hašení v technické místnosti, vstup do vzduchotechniky přes střechu a ochranu a odvětrání objektu s obrazy pomocí přetlakové ventilace.
V průběhu zásahu se zvažovala možnost přemístit obrazy do bezpečí, nakonec to nebylo potřeba, prostor se podařilo poměrně dobře odvětrat. V 17:30 hodin se jednotky postupně vracely na své základny.
Po dobu zásahu na místě prováděl šetření vyšetřovatel příčin vzniku požárů, který škodu určí ve spolupráci se zaměstnanci Musea, kurátorkou výstavy a majiteli sbírek. (ZDE)

Při požáru haly v pražských Kyjích byl vyhlášen III. stupeň poplachu
Osm profesionálních, patnáct dobrovolných a tři podnikové jednotky se postupně vystřídaly u požáru haly v ulici U Technoplynu v pražských Kyjích. Požár byl ohlášen operačnímu středisku pražských hasičů v sobotu, 25. července 2020, v 11:49 hodin. Hořela hala na ploše 20 x 30 metrů, ve které byl uskladněn odpad.
S ohledem na počet zasahujících jednotek byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Hasiči nasadili na lokalizaci požáru čtrnáct proudů vody, některé i přes výškovou techniku. V průběhu zásahu chemici měřili nebezpečné koncentrace zplodin hoření a přivolaná chemická laboratoř z Kamenice prováděla rozbor hasební vody a jejího vlivu na životní prostředí. Koncentrace zplodin byly zvýšené pouze v blízkém okolí zasažené haly. Nepřekročily však nebezpečné hodnoty.
Zásah komplikoval nízký tlak v hydrantové síti, kvůli kterému byla zřízena kyvadlová doprava vody a bylo povoláno větší množství jednotek. Další komplikací byla vysoká teplota, při které hasičům hrozil kolaps z důvodu přehřátí organismu. Z toho důvodu velitel zásahu již po hodině zasahující hasiče nechal vystřídat. Přesto došlo k lehkému zranění (přehřátí organismu) jednoho dobrovolného hasiče, kterého ZZS HMP ošetřila na místě.
Velitel zásahu na místo povolal i speciální přetlakový ventilátor pro odvětrání větších prostor a zástupce Odboru životního prostředí kvůli odtoku hasební vody a koncentrací zplodin hoření. V 16:22 hod byla ohlášena lokalizace. Síly a prostředky na místě byly dostačující a požár se dále nešířil. V následujících hodinách proběhlo rozhrabávání pomocí nakladače a dohašování.
Během zásahu se nepotvrdil výskyt osob v zasaženém objektu a kvůli hašení bylo nutné provést několik násilných vstupů do haly. Dopravu na místě zásahu a v jeho okolí řídila Policie ČR. ‘
Před 22. hodinou byla dohašena poslední ohniska požáru. Během noci nebyl zásah hasičů na místě potřeba a druhý den po 6. hodině byla provedena dohlidka a kontrola požářiště termokamerou s negativním výsledkem.
Předběžná škoda byla vyšetřovatelem příčin požárů vyčíslena na 4 mil. Kč a příčinou požáru bylo neprokázané zavinění cizí osobou. (ZDE)

U Chebu hořela v noci ubytovna. Už potřetí
Objekt bývalého casina a v současné době ubytovny v chebské části města Dolní Dvory v Karlovarském kraji začal hořet v noci z úterý 21. července na středu 22. července 2020. Požár nahlásili svědci po jedenácté hodině v noci.
Na místo vyjely jednotky hasičů z I. stupně požárního poplachu. Po příjezdu vycházel z jedné části budovy kouř. Ve chvíli, kdy hasiči zahájili hasební práce, došlo k prudkému plamennému rozhoření, které zasáhlo prostory pod střechou celé jedné poloviny objektu. Zároveň hasiči při průzkumu ostatních částí budovy našli další ohniska. Velitel zásahu tak požádal o posilové jednotky a vyhlášení II. stupně požárního poplachu. Celkem tak na místě zasahovalo devět jednotek hasičů.
Během likvidace požáru bylo nutné rozebrat část střešní konstrukce, neboť se požár šířil pod střechou budovy. Ubytovna byla v době požáru zcela prázdná, událost se tak obešla bez zranění. Tři hodiny od nahlášení byl požár pod kontrolou. Až do ranních hodin místo požáru hlídala policie.
Ve středu v dopoledních hodinách se na místo vrátili hasiči na kontrolu a zároveň jako asistence pro vyšetřovatele požárů, který společně s policií na místě zjišťoval, proč v objektu začalo hořet. Příčina je tak v šetření, stejně tak výše způsobené škody. (ZDE)

Dopravní nehody
U Perninku se srazily dva osobní vlaky, dvě osoby zemřely
V úterý, 7. července 2020, krátce po třetí hodině odpoledne přijali hasiči oznámení o nehodě na železniční trati mezi Perninkem a Nejdkem.
První jednotka hasičů byla na místě do patnácti minut od přijetí výzvy, potvrdila čelní srážku dvou osobních vlaků a větší množství zraněných osob, z toho několik zaklíněných. Operační středisko tak vyslalo na místo další posilové jednotky.
Místo nehody bylo zhruba 600 metrů po kolejích od železniční stanice Pernink. Stejná vzdálenost po kolejích byla na druhou stranu k nejbližšímu přejezdu se silnicí, kam se mohla dostat záchranářská technika. Část hasičů ustavila technika na silnici pod železniční tratí. V prudkém svahu museli donést veškeré vybavení dvě stě metrů k místu nehody.
Jako místo soustředění zraněných byla zvolena železniční zastávka Pernink. Tam byli transportování všichni cestující z vlaku. Hasiči museli několik osob vyprostit a následně na nosítkách přenést na místo shromáždění zraněných. Za dvě hodiny od nahlášení nehody byly všechny zraněné osoby zachráněny z místa srážky a záchranná služba řídila jejich odvoz do nemocnic. Nejbližší místo vhodné pro přistání letecké záchranné služby bylo fotbalové hřiště v Perninku, povolány byly celkem čtyři záchranářské vrtulníky a jeden policejní pro monitoring místa události ze vzduchu. Přes dvacet zraněných transportovala záchranná služba, dalších devět převezli na ošetření hasiči evakuačním autobusem. Na místě zasahovali rovněž zdravotničtí záchranáři z Německa. Hasiči společně s policisty prohledali rovněž okolí místa nehody, zda někdo v šoku neodešel po srážce vlaků, nikdo v okolí nebyl nalezen. Dvě osoby ve vlaku po srážce utrpěly smrtelná zranění.
V průběhu řešení události byl aktivován tým posttraumatické pomoci. U události a také ve zdravotnickém zařízení tak poskytl první psychickou pomoc psycholog hasičů a členové jeho týmu.
Hasiči rovněž aktivovali informační linku, kde se příbuzní účastníků nehody mohli informovat o průběhu řešení nehody a o transportovaných osobách do nemocnic. Na linku se obraceli také pracovníci ambasád, kteří zjišťovali, zda mezi zraněnými nejsou občané cizích států.
Ve večerních hodinách si místo zásahu převzali hasiči z drážní jednotky z Chebu. Pro uvolnění zastaveného provozu na trati bylo nutné odtlačit či odtáhnout poškozené vlakové soupravy. (ZDE)

Večerní srážka dvou vlaků u Českého Brodu
V úterý, 14. července 2020, ve 21.37 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje hlášení o vážné železniční nehodě dvou vlaků u Českého Brodu na Kolínsku.
Událost se stala na trati č. 011 těsně před vjezdem do Českého Brodu ve směru od Prahy na drážním kilometru 378,4. Podle prvních informací z místa nehody narazila osobní souprava CityElefant s více než stovkou cestujících do stojícího nákladního poštovního vlaku. Přední část dvoupodlažní elektrické jednotky zůstala po nárazu zaklíněna do zadního nákladního vozu, navíc byla setrvačností nadzvednuta mimo koleje.
Vzhledem k závažnosti nehody byly na místo postupně vyslány jednotky ze třetího poplachového stupně. Pro zajištění tepelného komfortu pasažérů vyjely ze stanic v Mladé Boleslavi a ve Slaném evakuační autobusy. O mezikrajskou spolupráci byli požádáni kolegové HZS hl. m. Prahy ze stanice HS-7 Smíchov, kteří disponují speciálním vyprošťovacím kontejnerem.

Pro lepší koordinaci záchranných prací byl vytvořen štáb velitele zásahu, jehož členy byli i zástupci drážních hasičů, Policie ČR a zdravotnické záchranné služby. Hasiči společně se zdravotníky začali s ošetřováním zraněných lidí, které postupně vynášeli na stanoviště, kde byli ranění tříděni metodou START. Dva těžce zranění pacienti byli transportováni do nemocnic v Praze a Českých Budějovicích letecky přivolanými vrtulníky. Osm středně těžce a dvacet pět lehce zraněných osob rozvezly posádky zdravotnické záchranné služby sanitkami do nemocnic v Kolíně, Nymburku a v Praze.
Část hasičů a policistů pročesávala okolí nehody pro případ, kdyby někdo z cestujících v šoku opustil vlak a zůstal například ležet v poli se zraněním. V pátrání pomáhal i vrtulník s termovizí. Kvůli velké tmě byl celý prostor kolem nehody a ošetřování zraněných nasvícen osvětlovacími balony a mobilními reflektory.
Začalo také vyhledávání pohřešovaného strojvůdce osobního vlaku, který byl nakonec nalezen bez známek života ve zdemolované kabině. Při vyprošťování těla spolupracovali středočeští hasiči s pražskými i drážními kolegy, neboť bylo nutné vykolejený vůz nejprve řádně stabilizovat a pak postupně rozřezávat.
Operační středisko k nehodě vyslalo i šest členů týmu posttraumatické péče, kteří poskytli některým cestujícím psychologickou pomoc. Většina osob z havarovaného vlaku pak byla odvezena evakuačními autobusy na vybraná stanoviště, ze kterých budou pokračovat náhradní dopravou.
Asi hodinu po půlnoci nechal velitel zásahu snížit poplachový stupeň na druhou úroveň a začal s redukcí zasahujících jednotek, které se po sbalení materiálu vracely na své stanice a zbrojnice. Před třetí hodinou si ale na místo vyžádal vyprošťovací tank od drážních hasičů z pražské Michle.
Tříkolejná trať byla po celou dobu vyšetřování uzavřena a železniční doprava na hlavním tahu mezi Prahou a Kolínem byla až do středečních ranních hodin odkláněna přes Lysou nad Labem. (ZDE)

U Borohrádku se střetl vlak s osobním vozem
Na železniční trati 020 u Borohrádku na Pardubicku došlo v úterý, 21. července 2020, v 16:46 hodin ke střetu osobního vozidla s vlakem, bohužel s tragickými následky.
Událost byla na tísňovou linku ohlášena krátce před 17. hodinou. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Rychnov nad Kněžnou, JSDH Borohrádek a také jednotka ze stanice Holice (HZS PAK). Auto zůstalo zaklíněné pod vlakem, dvě osoby v něm zemřely. Hasiči pomohli se zajištěním místa události. Ve vlaku byli čtyři lidé bez zranění. Na místo přijela následně drážní jednotka Správy železnic, která si převzala velení a byla zde ponechána dobrovolná jednotka hasičů z Borohrádku. Dobrovolní hasiči pak pomáhali drážní jednotce po došetření nehody s vyproštěním vozidla a obětí. Zpět na základnu se jejich poslední vozidlo vrátilo až po půlnoci. (ZDE)

Na železničním přejezdu v Odrách se střetl motocyklista s vlakem, nehodu nepřežil
V sobotu, 4. července 2020, zasahovali hasiči u tragické dopravní nehody na železničním přejezdu v Odrách na Novojičínsku, kde se střetl motocyklista s osobním vlakem.
Událost byla na tísňovou linku ohlášena pět minut po půl čtvrté odpoledne. Operační středisko k události vyslalo hasiče ze stanice HZS MSK v Bílovci, dobrovolnou jednotku města Odry a rovněž podnikovou hasičskou jednotku Správy železnic.
Motorkář utrpěl zranění neslučitelná se životem, lékař konstatoval smrt na místě. Hasiči poskytli pro potřeby zdravotníků a policistů skládací mobilní zástěnu a provedli protipožární opatření na motocyklu. Zároveň jej zajistili proti úniku provozních kapalin.
Ve vlaku cestovalo 20 osob, nikdo z nich nebyl zraněn. (ZDE)

Srážka dvou nákladních aut na čerpací stanici v Jindřichově Hradci
Vážná nehoda se stala ve středu, 29. června 2020, v dopoledních hodinách v Jindřichově Hradci v Jihočeském kraji, kde se na čerpací stanici v ulici Řečička střetly dva nákladní automobily.
Při nehodě došlo k přeražení čerpacích stojanů, obsluha vypnula okamžitě motory k přívodu, byl odpojen přívod elektrického proudu. Jeden z vozů převážel skelnou vatu, druhý sypaný beton. V kabině jednoho z aut zůstal zaklíněný řidič. Zasahující profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec ho museli ven vyprošťovat. Po několika minutách byl předán zdravotníkům. Do nemocnice ho transportovala letecká záchranná služba.
Hasiči dále zajistili obě auta protipožárním opatřením odpojením akumulátorů, byly zajištěny nádrže proti úniku provozních kapalin. Po dobu šetření nehody Policií ČR hasiči odčerpávali z nádrží naftu.
Po 11. hodině byla komunikace průjezdná jedním jízdním pruhem. Před 13. hodinou se na místo dostavila odtahová služba. Hasiči mohli zahájit úklid poškozených strojů. Před 14. hodinou byla obě převrácená auta vrácená zpět na svá kola. Následoval jejich odtah a úklid komunikace. Jindřichohradecká jednotka zásah ukončila po půl třetí odpoledne. (ZDE)

Technické pomoci
V Budíškovicích vytáhli hasiči z rybníku na návsi auto
Profesionální hasiči ze stanice Dačice a dobrovolní hasiči obce Budíškovice byli vysláni v úterý, 7. července 2020, v dopoledních hodinách do Budíškovic v Jihočeském kraji k záchraně osob, které se svým vozem skončili na návsi v místním rybníce.

Když hasiči do Budíškovic přijeli, bylo auto potopené až po střechu. Jednu osobu, která v autě jela, měli již ve své péči zdravotníci ZZS. Záchrana osob tedy nebyla nutná. Velitel zásahu rozhodl, že k vylovení auta bude nutný člun, pro který se jednotka vrátila na stanici. A jako posilovou jednotku si velitel dále vyžádal vyprošťovací automobil z jindřichohradecké stanice. Hasiči mezitím okolo potopeného auta instalovali hadici kvůli možnému úniku provozních kapalin. Pod autem protáhli popruhy a před 11. hodinou bylo auto připraveno k vytažení. Podařilo se pak auto vyprostit bez jakéhokoli úniku provozních kapalin. Hasiči zásah ukončili v půl dvanácté. (ZDE)

Kynologové prohledali sutiny domu
V pondělí, 20. července 2020, odpoledne vyjeli hasiči do obce Skalka na Hodonínsku. Na místě se nacházel starý neobydlený zborcený dům, který hrozil další destrukcí.
Velitel zásahu si na místo vyžádal statika a také kynology, aby potvrdili, že se pod sutinami nenachází lidé.
K zásahu proto vyrazil npor. Ivo Jeřela, velitel stanice Hustopeče, se svým psem. Šlo o jejich první zásah po získání atestu na sutinové vyhledávání. Na místo se dostavila ještě další kynoložka. Společným průzkumem nakonec nebyla další osoba nalezena.
Se situací byl seznámen starosta obce. Protože další nebezpečí v místě již nehrozilo, vytyčili hasiči místo páskou a po odklizení suti z komunikace se vrátili na základnu. (ZDE)

Záchrana osoby po pádu osobního automobilu do zakladače
K dopravní nehodě v ul. Panská v Praze vyjely ve středu, 22. července 2020, v 11:57 hodin jednotky z centrální, smíchovské a krčské stanice.
Vozidlo spadlo z výšky cca 2. patra a skončilo na střeše. Osobu jsme pomocí lezecké techniky vyprostili a transportovali ji do sanitního vozu ZZS HMP. Poté jsme ve spolupráci se zaměstnanci firmy, která spravuje výtah, vyprostili i osobní automobil a to pomocí navijáku, hydraulických vaků a lezecké techniky. Okolnosti nehody jsou v šetření Policie ČR. (ZDE)

Hořící loď uprostřed řeky Moravy
Tři jednotky hasičů, a to ze stanic Kroměříž a Otrokovice a místní dobrovolná jednotka, v úterý, 22. července 2020, večer zasahovaly u řeky Moravy v katastrálním území obce Kvasice na Kroměřížsku, kde uprostřed řeky hořela loď.
Po příjezdu na místo byla celá loď v plamenech. Jedna jednotka hasičů začala likvidovat požár ze břehu a druhá jela člunem k hořící lodi, kterou přitáhla k břehu a požár dohasila. Poté hasiči vytáhli loď na břeh. Na místo se dostavili majitelé lodi, ti uvedli, že loď opravovali a při nastartování jim začala hořet. Museli tak z lodi skočit do vody.
Ohledání lodi provedl vyšetřovatel hasičů, který jako příčinu požáru stanovil technickou závadu a škodu s majiteli vyčíslil na 40 tisíc korun. Ke zranění osob nedošlo. Hasiči jen mladšímu z nich, který měl na sobě mokré oblečení, poskytli termofólii. Nakonec pomohli majitelům torzo lodě naložit na vozík. Krátce před půlnocí se vrátili zpět na své stanice. (ZDE)

Paraglidista zůstal viset po startu na stromě, dolů mu pomohli hasiči
Dvě jednotky hasičů z Královéhradeckého kraje vyjely v pátek, 24. července 2020, v 11:50 hodin na pomoc paraglidistovi, který skončil na Černé hoře v Krkonoších v korunách stromů.
Během startovacího manévru zachytil paraglidistu poryv větru a zanesl ho rovnou do lesního porostu mezi stromy. Křídlo se zachytilo o špičky stromů, člověk pak zůstal viset ve výšce asi 12 metrů, nehoda byla ohlášena bez zranění.
Na místě zasahovali kromě profesionálních hasičů z Trutnova a JSDH Hormí Maršov také tři příslušníci se specializací hasič – lezec, kteří jsou kvalifikovaní pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Aby se k paraglidistovi hasiči dostali, spojili dohromady několik žebříků, které také důkladně zajistili. Pomocí lanové techniky pak provedli lezci jištění shora, člověk se sám od padáku odpojil a jištěný se dostal po žebříku dolů. Hasiči poté vystoupali i pro samotný padák a sundali jej dolů. Zachráněná osoba byla v pořádku bez zranění, křídlo zůstalo také prakticky nepoškozeno. Zpět na své základny se jednotky vracely po 13. hodině. (ZDE)

Hasiči pomohli s transportem pacienta
V pátek, 24. července 2020, v podvečer si záchranná služba vyžádala součinnost HZS Jihomoravského kraje při transportu zraněného cyklisty z těžko přístupného terénu nedaleko Adamova.
Na místo proto operační středisko vyslalo jednotku dobrovolných hasičů z Adamova a profesionální hasiče z Blanska a Brna (stanice Lidická). Operační středisko zjistilo přesnou polohu zraněného a předalo ji přijíždějícím jednotkám. Hasiči pacienta našli a poskytli mu první pomoc. Pomocí lanové techniky jej z prudkého svahu transportovali asi 200 metrů z nepřístupného terénu k posádce ZZS, která si zraněného převzala do odborné péče. (ZDE)

Záchrana zvířat
V Jankovicích zachraňovali hasiči koně z výkopu
V pondělí, 13. července 2020, krátce před osmou hodinou večerní přijali hasiči žádost o pomoc s vyproštěním koně zapadlého ve výkopu v obci Jankovice ve Zlínském kraji. Na místo byly okamžitě vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic Holešov a Kroměříž, vyprošťovací automobil ze stanice Otrokovice a lezecké družstvo z centrální stanice Zlín.
Hasiči přijeli na místo do osmi minut. Jak bylo potvrzeno, kůň zapadl do přibližně 170 cm hlubokého výkopu a nemohl se dostat ven. Majitelka byla na místě a k případu byl povolán také veterinář. Kvůli komplikovanému terénu nebylo možné použít vyprošťovací automobil a k události byl povolán technický kontejner s dalším nezbytným materiálem.
Jakmile se podařilo koně uklidnit a následně uspat, provedli hasiči zakrytí výkopu a pomocí desky k pažení vytvořili pro koně improvizovanou vanu. Na té pak za využití navijáku koně vytáhli z výkopu a dopravili do bezpečného prostoru. Následně byl odvezen majitelkou zpět do stájí.
Přibližně po dvou hodinách byl zásah na místě ukončen a jednotky se postupně vrátily zpět na své základny. (ZDE)

Užovka obojková potrápila hasiče a majitele rodinného domu
Užovka obojková potrápila hasiče a majitele rodinného domu v Žamberku na Pardubicku v pondělí, 14. července 2020, odpoledne. Obyvatelé domu se obávali, že se jedná o jedovatého hada. Plaz se schovával pod kameny na skalce. Aby nezvaného hosta hasiči našli, museli postupně rozebrat celou skalku, kámen po kameni. Podařilo se. Naštěstí se nejednalo o jedovatého hada, ale o jeden metr měřící užovku, kterou opatrně odchytli a vložili do přepravního boxu. Hada si jednotka odvezla na stanici, kde si ho vyzvedla místní odchytová stanice. (ZDE)

Kotě bylo uvězněno v malé škvírce zdi domu
Malé kotě, spalo v botě…ne, ne, kdepak. Malé zvědavé kotě vlezlo v pátek, 17. července 2020, za soumraku v jedné uličce v Přelouči do trosek rozbouraného domu. Vybralo si opravdu velmi malou puklinu asi 4 cm širokou. Chlapec se svým otcem šli náhodou kolem a viděli, jak koťátko do škvíry zalezlo a už nemohlo ven, a ještě nerozumné zvíře zalezlo hlouběji. Na místo muž přivolal hasiče. Jeden z nich, s majzlíkem a kladivem v ruce, musel rozbít zděnou stěnu, a že to podle jeho slov, byly opravdu poctivé cihly. A tak není divu, že záchrana roztomiloučkého koťátka trvala dobrých třicet minut.
Ale té radosti, kterou měl kluk, když záchranná akce měla opravdu dobrý konec. Ale jak domluvit těm zvířatům, aby nelezla do tak úzkých škvírek?

V Horních Domaslavicích hasiči sundávali papouška z vysokého dubu, půlroční Nela se utrhla z provázku
V neděli, 26. července 2020, odpoledne zasahovali hasiči v Horních Domaslavicích, kde sundávali půlroční Aru zelenokřídlou ze vzrostlého dubu.
Majitel zavolal na tísňovou linku hasičů dvacet minut před sedmnáctou hodinou odpoledne poté, co vyčerpal veškeré snahy nalákat papouška ze stromu zpět domů.
Nela se dlouho procházela po bidýlku na zahradě připoutaná provázkem. Ten ji ovšem neudržel a po vystřídání několika okolních stromů se usadila nedaleko svého bydliště ve výšce přibližně 15 metrů.
Na místo byli vysláni hasiči ze stanice HZS MSK v Nošovicích, odkud přijela i automobilová plošina. Do jejího koše si spolu s hasiči nastoupil majitel Nely, kterému jednotka poskytla i patřičné ochranné prostředky v podobě přilby a opasku.
Maliteli se podařilo papouška bez komplikací zachytit za zbytek utrženého provázku a vzít pevně do náruče. Sjet s plošinou zpět na pevnou zem pak byla pro hasiče už jen otázka vteřin.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: