Dnes je 15.06.2024, Svátek má Vít, zítra Zbyněk

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dárky pod stromečkem

Publikováno: 1.12.20
Počet zobrazení: 798
Autor: Petra Ďurčíková
Jak vyrobit originální šperk za málo peněz?

Mezi dárky, které Češi pravidelně nadělují pod stromeček, patří šperky. Ty se ale řadí k dražším dárkům. Originální a lacinější alternativou může být vlastní výroba šperků.

ELEGANTNÍ SKLO
Nejčastěji se k výrobě šperků používají skleněné korálky. Ty nabízejí pestrou škálu barev, tvarů i velikostí. Pří výrobě šperku se tak fantazii meze nekladou. „Broušené korálky jsou základním kamenem české bižuterní výroby. Často se jim říká ohňovky, jelikož se vyznačují vysokým leskem, který je dán jejich leštěním v ohni. Mezi skleněné korálky patří i ty mačkané, vyrábějí se vymáčknutím z nahřáté skleněné tyče do formy a nabízejí velké množství tvarů. Vybrat lze z kuliček, bavoráků – korálky ve tvaru kolečka s velkým otvorem, ale třeba i voskových perliček. Velmi oblíbené jsou mačkané korálky s oboustranným motivem písmen nebo čísel. Korálkovou stálicí je drobný rokajl – vyrábí se sekáním skleněných trubiček na kousky, které se tvarují a leští,“ popsal Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

TREFA DO ČERNÉHO
Sázkou na jistotu je výroba šperku z precizně broušeného křišťálu Swarovski. Oblibě se šperky Swarovski, jejichž historie se začala psát v samotném srdci českého sklářství – na Jablonecku v severních Čechách, odkud pocházel Daniel Swarovski, zakladatel společnosti, těší například v Itálii, ve Francii, dokonce i v Číně a Japonsku. Pozadu není ani Česká republika. „Společnost Swarovski vyrábí širokou paletu křišťálových komponentů, kterými se nechávají inspirovat mnozí světoví návrháři šperků a oděvů. Korálky a komponenty se vyznačují zejména dokonalou přesností, precizním výbrusem každé perly a ohromnou škálou barev a povrchových úprav, které jsou k dispozici. Díky široké nabídce je možné vyrobit originální náušnice, náhrdelníky, náramky, přívěsky nebo třeba elegantní brože,“ vyjmenoval Martin Stibor.

OBLÍBENÉ DRAHÉ KOVY
Na výrobu kvalitních šperků lze použít mnoho různých materiálů. K nejčastějším typům kovů používaných při výrobě klenotů patří zlato a stříbro. „Stříbro a zlato jsou ušlechtilé kovy, které vynikají svými vlastnostmi, jako jsou snadné zpracování, vysoký lesk a trvanlivost. Tyto přednosti je předurčily právě k výrobě šperků. Stříbrné nebo pozlacené šperky nemusí nutně nabízet jen klenotnictví. Ta jsou navíc kvůli aktuálním opatřením uzavřena. Pokud si ale obdarovaný na šperky z drahých kovů potrpí, není problém je vyrobit. Díky pestré paletě stříbrných a pozlacených komponentů navíc šperku vdechnete originalitu a osobitost. Nabízíme širokou nabídku nejen stříbrných komponentů, jako jsou řetízky a náušnicové háčky, ale také spoustu stříbrných a pozlacených komponentů, díky kterým lze vyrobit minimalistický šperk,“ uvedl Martin Stibor.

MINERÁLY VE ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU
V posledních letech se velké oblibě těší minerály. Nejčastěji z nich lidé dělají náramky, které zvládne vyrobit i úplný začátečník. Náramky z minerálů a polodrahokamů jsou vhodným doplňkem jak na každodenní nošení, tak i pro slavnostní příležitosti. Kromě pozitivních účinků, které jsou jednotlivým minerálům připisovány, se lidé zajímají i o to, jak se konkrétní minerál hodí k jejich znamení zvěrokruhu. „Stále více lidí chce nosit originální šperk, který navíc koresponduje s jejich osobností. K tomuto účelu jsou právě minerály ideální. Naši zákazníci velmi často nakupují kombinace minerálů podle znamení zvěrokruhu hlavně proto, že mohou vytvořit unikátní personalizovaný šperk nebo talisman pro sebe nebo své blízké. Hitem letošního roku jsou luxusní druhy minerálů, jako jsou rubín, smaragd nebo jantar. Nejedná se ale o nijak extrémně drahé minerály, například cena smaragdového korálku začíná na 19 korunách. Náramek z korálků z drahých kamenů a minerálů zvládne vyrobit skutečně každý, stačí jen jednotlivé korálky navléknout na pevný elastomer nebo dvojitou lycru. Náramek z minerálů je možné doplnit originálními přívěsky, které mu dodají na osobitosti,“ popsal Martin Stibor.

NA UCHOVÁNÍ VZPOMÍNEK
Dalším oblíbeným materiálem pro výrobu originálních šperků je křišťálová pryskyřice. Šperky z křišťálové pryskyřice jsou nejen krásné, ale také unikátní. Vzhledem k tomu, že pryskyřicí je možné zalévat opravdu cokoliv, lidé vytvářejí stovky nápaditých šperků. „Předměty se dají zalévat do speciálních bižuterních lůžek a rámečků, které mají nejrůznější tvary, a vznikají tak krásné náušnice, přívěsky na krk nebo prstýnky. Navíc existují speciální silikonové formy, které mají různé tvary a motivy – lze tak vytvořit například věrohodné kopie minerálních krystalů nebo vlastní korálky. Pokud člověk nenajde vhodnou silikonovou formu, může si ji sám vyrobit ze silikonové pasty. Do té si obtiskne tvar či motiv, který chce vylít, a ona následně zatvrdne a vytvoří formu. K velmi populárním patří zalévání fotografií – šperky, přívěsky nebo dekorace s rodinnou fotografií právě velmi často slouží jako dárky pro nejbližší,“ uvedl Martin Stibor.

SPECIÁLNĚ PRO MAMINKY
Nastávající maminky jistě jako dárek ocení hit posledních let v podobě kojicích korálů. Ty se vyrábějí ze silikonových korálků z certifikovaného potravinářského silikonu, který neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky a používá se například na výrobu pečicích forem. „Kojicí korále na sebe strhávají pozornost, miminko si při hře s nimi trénuje jemnou motoriku a maminkám umožňují větší klid při krmení. Kojicí korále, kterým se také říká nosicí, mají širokou škálu barev. Díky tomu může například starší sourozenec mamince vyrobit spoustu zajímavých šperků, od náhrdelníků po náramky, které se jí budou hodit k jakémukoliv outfitu,“ popsal Martin Stibor.

CO CHTĚJÍ MUŽI
Šperk pod stromečkem může potěšit i muže. K těm nejoblíbenějším patří náramky. Samozřejmě se od těch dámských výrazně liší – musí být masivnější, aby na širším zápěstí byly viditelné a zároveň aby něco vydržely. „Ať už je to partner, tatínek, děda, nebo bratr, dárek pro muže je vždycky těžké vymyslet. K velmi populárním patří náramky ze základu z nylonové Shamballa šňůry – jsou minimalistické, pohodlně se nosí a nevyžadují takřka žádnou údržbu. Navíc je ocení i jejich tvůrci, hotové jsou totiž doslova za pár minut. Stačí z každé strany připojit k vybranému spojovacímu dílu kroužek. Plochými kleštěmi ho zacvaknout do Shambally a je hotovo,“ řekl Martin Stibor.

TYP „UDĚLEJ SI SÁM“
Spousta lidí si ale na vlastní výrobu šperku netroufne a naopak obdarovaný může toužit po tom si originální šperk sám vyrobit. Pro něj jsou ideální osobité sáčky s minerály nebo dárkové poukazy. „V naší nabídce aktuálně zákazníci naleznou čtyři dárkové sady k vlastnoruční výrobě dvou šperků. Kreativní sada obsahuje všechny komponenty k výrobě dvou náramků, tedy elastomer, gelové vteřinové lepidlo, přívěsky TierraCast, ozdobné kovové mezidíly, korálky z minerálů. Sady jsou tematické – pro cestovatele, romantiky, pro meditaci a relax, jejich cena je 459 korun. Exkluzivní novinkou jsou sáčky s minerály podle znamení zvěrokruhu. Ty obsahují sadu pěti tromlovaných minerálů, kartičku s legendou a krásný starostříbrný přívěsek ve vybraném znamení, to vše je zabaleno v organzovém sáčku. Cena dárkových balíčků je 169 korun. Velmi oblíbené jsou i dárkové poukazy, které nabízíme v hodnotě od 200 do dvou tisíc korun,“ uzavřel Martin Stibor.

Autor: Petra Ďurčíková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: