Dnes je 16.07.2024, Svátek má Luboš, zítra Martina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Hasičský záchranný sbor zasahuje po ničivém tornádu

Publikováno: 29.06.21
Počet zobrazení: 815
Zdroj: Hasičský záchranný sbor
Dne 24. 6. 2021, kolem 19:30 hodin, se několika obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku prohnalo ničivé tornádo. Během chvíle napáchalo obrovské škody na majetku a bohužel také na lidských životech a na zdraví. Vítr poškozoval budovy, komunikace a další infrastrukturu obcí, způsoboval zranění obyvatelům.

asičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) okamžitě, po přijetí prvních oznámení na linky tísňového volání o škodách způsobených silným větrem, vyslal na místa události své síly a prostředky. Počty nahlášených mimořádných událostí rychle stoupaly a brzy došlo doslova k extrémnímu zatížení tísňových linek. Mezi nejpostiženější obce patřily Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hrušky. K velkým škodám došlo také v Tvrdonicích, Břeclavi a v Hodoníně.

Z důvodu obrovského nárůstu počtu mimořádných událostí i rozsahu způsobených škod byl svolán štáb MV – generálního ředitelství HZS ČR, který přijal okamžitá opatření a zahájil činnosti v souladu s platnou krizovou legislativou, jejichž hlavním cílem bylo zajistit co možná nejrychlejší a nejefektivnější pomoc postiženým oblastem.

Kolem 22. hodiny vyrazily na místo dva střední odřady USAR týmů z HZS hl. m. Prahy, a HZS Moravskoslezského kraje, které mají specializaci na vyhledávání zavalených osob ze sutin. Následovaly tři odřady Záchranného útvaru HZS ČR k provádění zemních prací, zprůjezdnění komunikací, odstraňování popadaných stromů apod. Těchto pět odřadů dorazilo na místo události po půlnoci 25. 6. a ihned se zapojily do záchranných prací. Na žádost hejtmana Jihomoravského kraje jsme v souladu s ústředním poplachovým plánem IZS povolali dva ženijní odřady Armády ČR, které dorazily na místo v ranních hodinách a jejichž úkolem bylo rovněž provádění zemních prací. Během dne na místo dorazily také dva odřady z HZS Jihočeského kraje a HZS Kraje Vysočina.

Dne 25. 6. byla svolána na 11:00 hodin operativní porada HZS ČR formou videokonference, na které ředitel HZS Jihomoravského kraje, plk. Jiří Pelikán, seznámil ostatní účastníky s aktuální situací i potřebami sil a prostředků. Na základě těchto informací bylo ještě během odpoledne vysláno do postižených oblastí dalších 11 týmů á 30 lidí, složených z příslušníků HZS krajů a dobrovolných hasičů, kteří opravdu ve velkém nabízejí svoji pomoc. Jednalo se o týmy z krajů, které dosud své jednotky na místo události nevyslaly, případně početní posílení již vyslaných. Potřebnými odbornostmi a dovednostmi jsou hasiči s výcvikem na práce ve výškách, práce v noci, práce s motorovou pilou a stavebními konstrukcemi, ale také například psychologové či posttraumatičtí terapeuti.

Včera na místě zasahovalo na 130 jednotek z HZS Jihomoravského kraje, 2 USAR týmy, 3 odřady Záchranného útvaru HZS ČR a 2 odřady z HZS Jihočeského kraje a HZS Kraje Vysočina. Celkem se jedná o 1200 hasičů včetně hasičů dobrovolných. Ještě během dne se k nim přidalo již zmiňovaných 11 odřadů z dalších HZS krajů, tedy celkový počet narostl na přibližně 1500 zasahujících hasičů.

Svými silami přispěla také Armáda ČR, která dosud nasadila dva odřady v počtu přibližně 25 vojáků a dalších 150 vojáků se k nim brzy připojilo. Pomáhají také další složky IZS z celé republiky.

Obrovský dík patří řadě okolních států, které okamžitě nabízely svoji pomoc, ať již to bylo Slovensko, Rakousko, Maďarsko, nebo Polsko. Nabídky pomoci se doslova hrnou také od firem a jednotlivců z celé ČR. Veškeré nabídky evidujeme a předáváme do Jihomoravského kraje k případnému využití. Všech nabídek pomoci si opravdu velmi vážíme.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: