Dnes je 03.10.2022, Svátek má Bohumil, zítra František

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Jak fungujete s inkontinencí? Dá se vůbec...

Práce zobrazit diskusi

Dobrý den, hledám práci v okrese Příbram,...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Rád bych si dopisoval s někým, kdo by měl...

Hasičský záchranný sbor zasahuje po ničivém tornádu

Publikováno: 29.06.21
Počet zobrazení: 583
Zdroj: Hasičský záchranný sbor
Dne 24. 6. 2021, kolem 19:30 hodin, se několika obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku prohnalo ničivé tornádo. Během chvíle napáchalo obrovské škody na majetku a bohužel také na lidských životech a na zdraví. Vítr poškozoval budovy, komunikace a další infrastrukturu obcí, způsoboval zranění obyvatelům.

asičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) okamžitě, po přijetí prvních oznámení na linky tísňového volání o škodách způsobených silným větrem, vyslal na místa události své síly a prostředky. Počty nahlášených mimořádných událostí rychle stoupaly a brzy došlo doslova k extrémnímu zatížení tísňových linek. Mezi nejpostiženější obce patřily Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hrušky. K velkým škodám došlo také v Tvrdonicích, Břeclavi a v Hodoníně.

Z důvodu obrovského nárůstu počtu mimořádných událostí i rozsahu způsobených škod byl svolán štáb MV – generálního ředitelství HZS ČR, který přijal okamžitá opatření a zahájil činnosti v souladu s platnou krizovou legislativou, jejichž hlavním cílem bylo zajistit co možná nejrychlejší a nejefektivnější pomoc postiženým oblastem.

Kolem 22. hodiny vyrazily na místo dva střední odřady USAR týmů z HZS hl. m. Prahy, a HZS Moravskoslezského kraje, které mají specializaci na vyhledávání zavalených osob ze sutin. Následovaly tři odřady Záchranného útvaru HZS ČR k provádění zemních prací, zprůjezdnění komunikací, odstraňování popadaných stromů apod. Těchto pět odřadů dorazilo na místo události po půlnoci 25. 6. a ihned se zapojily do záchranných prací. Na žádost hejtmana Jihomoravského kraje jsme v souladu s ústředním poplachovým plánem IZS povolali dva ženijní odřady Armády ČR, které dorazily na místo v ranních hodinách a jejichž úkolem bylo rovněž provádění zemních prací. Během dne na místo dorazily také dva odřady z HZS Jihočeského kraje a HZS Kraje Vysočina.

Dne 25. 6. byla svolána na 11:00 hodin operativní porada HZS ČR formou videokonference, na které ředitel HZS Jihomoravského kraje, plk. Jiří Pelikán, seznámil ostatní účastníky s aktuální situací i potřebami sil a prostředků. Na základě těchto informací bylo ještě během odpoledne vysláno do postižených oblastí dalších 11 týmů á 30 lidí, složených z příslušníků HZS krajů a dobrovolných hasičů, kteří opravdu ve velkém nabízejí svoji pomoc. Jednalo se o týmy z krajů, které dosud své jednotky na místo události nevyslaly, případně početní posílení již vyslaných. Potřebnými odbornostmi a dovednostmi jsou hasiči s výcvikem na práce ve výškách, práce v noci, práce s motorovou pilou a stavebními konstrukcemi, ale také například psychologové či posttraumatičtí terapeuti.

Včera na místě zasahovalo na 130 jednotek z HZS Jihomoravského kraje, 2 USAR týmy, 3 odřady Záchranného útvaru HZS ČR a 2 odřady z HZS Jihočeského kraje a HZS Kraje Vysočina. Celkem se jedná o 1200 hasičů včetně hasičů dobrovolných. Ještě během dne se k nim přidalo již zmiňovaných 11 odřadů z dalších HZS krajů, tedy celkový počet narostl na přibližně 1500 zasahujících hasičů.

Svými silami přispěla také Armáda ČR, která dosud nasadila dva odřady v počtu přibližně 25 vojáků a dalších 150 vojáků se k nim brzy připojilo. Pomáhají také další složky IZS z celé republiky.

Obrovský dík patří řadě okolních států, které okamžitě nabízely svoji pomoc, ať již to bylo Slovensko, Rakousko, Maďarsko, nebo Polsko. Nabídky pomoci se doslova hrnou také od firem a jednotlivců z celé ČR. Veškeré nabídky evidujeme a předáváme do Jihomoravského kraje k případnému využití. Všech nabídek pomoci si opravdu velmi vážíme.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: